Nehádejte se na sítích, zajděte spolu na kafe. Akce Česko si povídá propojí lidi odlišných názorů

Obrázek: cesko-si-povida

HateFree Culture přináší do České republiky jedinečný koncept párových diskuzí, které přivedou k jednomu stolu lidi s naprosto odlišnými názory. Setkání názorových oponentů poprvé zorganizovala redakce německého týdeníku Die Zeit v roce 2017 a od té doby je o ně takový zájem, že kromě Německa si povídá i mnoho dalších zemí světa. Osobní setkání obrušuje hrany, rozšiřuje rozhledy a na rozdíl od prostředí sociálních sítí je plné lidskosti.

Odpovědí na tuto (a dalších osm otázek) se do Česko si povídá registrujete 

V měsíci květnu při čtení článků na webech Aktualne.cz, Novinky.cz, Info.cz, Echo24.cz, Heroine.cz, Denikreferendum.cz a Romea.cz natrefíte na otázku s možnostmi odpovědí ANO – NE. Pokud se na ni rozhodnete odpovědět, dostanete se k několika dalším otázkám a na základě vašich odpovědí vám speciální software přiřadí diskuzního partnera s názory, které se budou zásadně lišit od těch vašich. O víkendu 18. a 19. června se spolu sejdete a popovídáte si. Vzdálenost vašich bydlišť bude maximálně 30 kilometrů, abyste nemuseli cestovat daleko. Výběr témat, místo setkání i jeho délka je čistě na vás dvou. Smyslem celé akce je vytáhnout lidi z facebookových bublin a přimět ke společné diskuzi ty, kteří by si na sociálních sítích jen nadávali. Co myslíte, umíme si ještě navzájem naslouchat?

Obrázek: cesko2-ctverec5

Lidé si chtějí povídat

Historicky první diskuzní akci zorganizoval německý Die Zeit v roce 2017 poté, co tamní společnost rozdělily parlamentní volby. Zájem o setkání s názorovým odpůrcem předčil veškerá očekávání. První rok se zaregistrovalo 12 000 zájemců, další rok už to bylo 28 000. Ne všichni sice získali diskuzního partnera a skutečně se s ním sešli, ale některé diskuze trvaly i několik hodin. Akce „Deutschland Spricht“ se nepřestala konat ani během covidového lockdownu a kromě Německa se rozšířila do desítek dalších zemí od USA po Tchajwan.

Obrázek: vojtech-ctverec

Diskuze stírá rozdíly

Podle sociologických průzkumů za posledních deset let výrazně klesla naše ochota brát v úvahu argumenty těch, kdo si myslí něco jiného než my sami. Hlavním viníkem nejsou sociální média a jejich algoritmy, ale prohlubování rozdílů a frustrace ve společnosti. Na to upozorňuje německý sociolog Armin Falk, který jednotlivé ročníky diskuzní akce „Deutschland Spricht“ vědecky zkoumal. „Naslouchat druhému je důležitější než mluvit,“ říká Falk a dodává: „Do diskuze s názorovým oponentem by lidé měli jít s tím, že se budou snažit porozumět jeho perspektivám, omezením a myšlenkám. To neznamená, že mají převzít jeho názory, ale že uznají, že i on má co říct. Pokud toto lidé neuznávají, společnost se rychle polarizuje.“

Obrázek: cesko2-ctverec4

Studiem účastníků „Deutschland Spricht“ Falk zjistil, že už dvouhodinová konverzace dokáže zmenšit propast mezi lidmi s opačnými názory. Osobní setkání pomohla odhalit předsudky lidí vůči těm druhým, kteří si myslí něco jiného. Po diskuzích lidem jejich názoroví protivníci celkově připadali méně nekompetentní, zlí a špatně informovaní. Dokonce u diskuzních dvojic zeslábl dojem, že se na ničem neshodnou. 

Obrázek: cesko2-ctverec2

Potkejte se na veřejném místě

Je tedy zřejmé, že smyslem Česko si povídá není přesvědčit vás, abyste změnili názory. Otevřená diskuze bez přítomnosti online trollů a falešných profilů vás může zaujmout a snad i obohatit. Sami organizátoři z Německa říkají, že největším zklamáním účastníků dosud nebyl průběh diskuze, ale situace, kdy diskuzní partner na setkání nedorazil. Během konverzací ve více než 30 zemích světa nikdy nedošlo na vyostřenou hádku či dokonce násilí. Přesto je základním předpokladem úspěšné diskuze potkat se s diskuzním partnerem na veřejném místě – v kavárně, hospodě nebo na lavičce na náměstí. Vystupte ze své komfortní zóny a přidejte se i vy k Česko si povídá 2022!

Obrázek: cesko2-ctverec3

Co vás přesně čeká?

Začněte zodpovězením první otázky v tomto článku. Tím se vám otevře seznam dalších osmi otázek, jejichž zodpovězením umožníte, abychom vám jako partnera pro diskuzi našli někoho, kdo má úplně opačné názory. Zeptáme se vás ještě na věk (musí vám být víc než 18 let), číslo mobilního telefonu a email, PSČ vašeho bydliště, abyste na setkání nemuseli cestovat moc daleko, a budeme rádi, když nám o sobě něco trochu prozradíte, abychom vás pak s vaším vybraným diskuzním partnerem mohli navzájem představit. Svou registraci do Česko si povídá potvrdíte kódem, který vám zašleme smskou. 

Obrázek: cesko2-ctverec

Software vám do dvojice vybere názorového protivníka, který bydlí do 30 km od vás. Dáma vám vědět emailem, že pro vás máme partnera pro diskuzi. Než vás propojíme, zeptáme se vás obou na souhlas. Teprve pak dostanete emailovou adresu toho druhého, abyste se mohli domluvit na přesném místě, kde se 18. nebo 19. června sejdete a popovídáte si. Pošleme vám jako pomůcku návod, jak začít konverzaci, abyste se nemuseli bát trapných okamžiků. Po diskuzním víkendu o nás uslyšíte ještě jednou – zeptáme se vás na dojmy. 

Vaše osobní údaje zpracovává pouze software poskytnutý My Country Talks od německého týdeníku Die Zeit, který administruje HateFree Culture. Mediální partneři nemají k vašim osobním údajům přístup.

Obrázek: patka-loga-cista