Česká Wikipedie hledá tvůrce článků o lidských právech. Zapojit se můžete i vy

Obrázek: wikigap-prg-2022-40-2

Články o lidskoprávních tématech jsou na české Wikipedii zobrazovány v řádu statisíců měsíčně. Jde o stále aktuální témata, která by na platformě, jež se v minulých letech stala jedním z předních světových i tuzemských digitálních informačních zdrojů, neměla chybět. Spolek Wikimedia Česká republika, který o rozvoj české Wikipedie pečuje, jim proto chce zasvětit celý červen. Výzva Měsíc lidských práv by měla motivovat dobrovolné wikipedisty i širokou veřejnost k tvorbě tematických článků.

Za vznikem české verze Wikipedie, jež vznikla 3. května 2002, stojí komunita esperantistů. Minulý měsíc oslavila 20 let své existence a nedlouho předtím metu 500 tisíc článků. Českou Wikipedii navštíví lidé denně v průměru z 900 tisíc unikátních zařízení a na její tvorbě se aktivně podílí přibližně dva a půl tisíce dobrovolných editorů a hlídá ji 34 dobrovolných správců. Nadace Wikimedia je již dva roky partnerem úřadu OSN pro lidská práva s cílem zvýšit kvalitu a množství obsahu o lidských právech. 

„Tento cíl se snažíme realizovat i na české Wikipedii. Lidskoprávní témata mohou být často komplikovaná a kontroverzní, proto si na ně troufne mnohem méně editorů. Jednou z cest, jak je lépe pokrýt, je oslovování partnerů, jako jsou experti na daná témata a nevládní organizace, kteří se v některé z lidskoprávních oblastí pohybují. Naprostá většina oslovených organizací spolupráci vítá a na výzvě se bude podílet,” říká Klára Joklová, výkonná ředitelka Wikimedia Česká republika.

Staň se tvůrcem Wikipedie

Výzva Měsíc lidských práv chce ale především oslovit lidi, kteří se zajímají o lidská práva. Na bezplatných editatonech se mohou zdarma naučit editovat a zapojit se do tvorby informační platformy. Hlavní Editaton Lidská práva na Wikipedii proběhne 20. června ve WorkLounge na Václavském náměstí v Praze, Online editaton Práva LGBTQ pak 22. června. Informace o souvisejících akcích najdete na stránce Wikipedie: Měsíc lidských práv. Mezi témata, která by mohla být na Wikipedii lépe popsaná, patří například sociální a kulturní práva, tři generace lidských práv, práva žen, práva zdravotně postižených, náboženských, sexuálních a národnostních menšin a duševní zdraví. Psát ale účastníci mohou o čemkoliv, co je zajímá a co s lidskými právy souvisí.

Obrázek: portret-vykonne-reditelky-organizace-wikimedia-cr-klary-joklove

Výkonná ředitelka organizace Wikimedia ČR Klára Joklová (foto: Lucie Kotvalová via Wikimedia Commons)

„Výzva ale cílí i na zkušené editory, kteří jsou schopni kvalitně editovat jakákoliv témata. Zapojit se může úplně každý. Téma wikiprojektu je možné vnímat velmi široce. S lidskoprávními tématy mohou souviset i filmy, osobnosti, historické události, organizace a tak dále. Další efektivní a zároveň snadnou možností zapojení je přeložení článku z anglické nebo jiné jazykové verze Wikipedie. Můžete si najít to, co vás baví, a zapojit se tak nejen do výzvy, ale také do soutěže o poukázky do knihkupectví a další drobné ceny,” doplňuje Klára Joklová. Pro vstup do soutěže stačí do shrnutí editace na Wikipedii vložit hashtag #lidskaprava2022. Oceňovaní budou náhodně vylosovaní nováčci, ale také nejčtenější nebo nejkvalitnější články. 

Úvodní foto týmu Wikimedia ČR: Richard Sekerak (WMCZ)