Rodina dostala rasistický dopis kvůli dekoraci černošského Santy. Sousedé ji zahrnuli podporou

Obrázek: cernossky-santa-small

„Prosím, odstraň dekoraci černého Santy ze své zahrady. Neměl bys nalhávat dětem, že jsem černoch. Jsem běloch už 600 let. Fakt, že žárlíš na mou rasu, není omluvou pro tvou nepoctivost. Kromě toho jsi sousedům pro smích,” zní text dopisu, který našel Chris Kennedy z North Little Rock v Arkansasu poté, co svůj dům vyzdobil vánočními dekoracemi včetně nafukovací figuríny černošského Santa Clause. Dopis pokračuje doporučením, aby se rodina odstěhovala. „Očividně nejsou tvé hodnoty slučitelné s hodnotami sousedství Lakewood a měl bys uvažovat o hledání domova v místech, kde žije zbytek tvého rasistického druhu,” dodal anonym podepsaný jako Santa Claus.

cernossky santa 1

Chris, jeho manželka Idda a čtyřletá dcerka vystavují postavičku Santy již čtvrtým rokem a dle svých slov doposud neměli žádný problém. Pro Chrise má tato tradice osobní význam. Připomíná mu dětství a zesnulého otce, který každý rok věnoval mnoho úsilí realizaci dokonalé vánoční výzdoby domu.   

cernossky santa 3

Rasismus nepodporujeme

Rasistický text proto celou rodinu šokoval. Chris dopis přečetl veřejně na svém facebookovém profilu, poté nahlásil obtěžování na policejním oddělení. Kontaktoval také sdružení vlastníků domů, které mělo být podle uvedené zpáteční adresy autorem dopisu. Výkonný ředitel LPOA Evan Blake však autorství popřel. Navštívil také rodinu Kennedyových a nabídl jim členství ve sdružení zdarma. „Nikdy jsme nikoho na základě jeho rasy nenapadli. Rasismus netolerujeme a nebudeme ho nijak obhajovat,“ uvedl Blake později pro CNN.

cernossky santa 4

Respekt a podpora

Když se zpráva o nenávistném útoku na Kennedyovy rozšířila, sousedé se rozhodli rodinu podpořit a ukázat, že do sousedství opravdu patří. „Když se potkáme venku, zastavují nás a povzbuzují. Někteří nám také přinesli sušenky a jiné zákusky. Dostali jsme i vánoční vlajku, na které je černošský Santa. Naši sousedé byli naprosto úžasní,” řekl Chris médiím. Někteří lidé v okolí také u svých domů vystavili dekorace černošského Santy.

cernossky santa 2

I když rodina všechny dary oceňuje, Chris uvedl, že chce ve vánočním čase podpořit charitativní organizaci Ronald McDonald House v Arkansasu a motivovat k tomu i lidi v okolí. „Jsou mezi námi i rodiny, které se kvůli pandemii nemoci COVID-19 nejsou schopny o sebe postarat tak dobře jako obvykle. Rád bych přinesl trochu radosti i jim,” deklaroval. „I když jsem byl nadšený ze všech těch černošských Santů v okolí, největším darem pro mě je vidět, jak se sousedé vzájemně respektují a pomáhají si,“ uzavřel.

Foto: Archiv Chrise Kennedyho