„Černoška přece nemůže hrát blonďatou postavu!“ Autor knižní předlohy se zastal dětské herečky

Obrázek: percy-main

Oblíbená knižní série o Percy Jacksonovi, který zjistí, že je polobůh, dostane nyní i podobu seriálu na Disney Plus. Na začátku května distribuční společnost představila herce, kteří ztvární ústřední trojici Percyho a jeho věrných kamarádů Annabeth a Grovera. Netrvalo dlouho a někteří fanoušci se začali zabývat podobou herců, která neodpovídá knižní předloze. Přibývající nespokojené komentáře nakonec upoutaly pozornost samotného autora knížek o Percym Jacksonovi, amerického spisovatele Ricka Riordana.

V centru nelibosti se ocitla především představitelka role Annabeth Chase, herečka Leah Jeffries. Přestože Annabeth je fiktivní postavou, podle některých komentujících je barva pleti herečky zásadním problémem. Leah je totiž černoška, zatímco Annabeth je v knize popsána jako blondýnka. Vlna rasismu a útoků na dětskou herečku Ricka Riordana popudila. Na svůj web umístil dopis fanouškům, v rámci něhož se Leah zastal.

„Jako autor jsem měl jasno v tom, že hledám herce, kteří by nejlépe vystihli osobnosti postav, a že fyzický vzhled je pro mě druhořadý. Trvalo nám rok, než jsme našli ty nejlepší z nejlepších. Tahle trojka je nejlepší. Leah Jeffries je Annabeth Chase,” zdůraznil spisovatel, který se na výběru představitelů rolí sám podílel. „Pokud máte problém s tímto castingem, proberte to se mnou. Neobviňujte někoho jiného. Ať už si z tohoto příspěvku vezmete cokoli, měli bychom se shodnout alespoň na tom, že šikana a obtěžování dítěte jsou neomluvitelné. Jakkoli je Leah silná, negativní komentáře, které jí chodí, jsou mimo,” dodal.

Nejsem rasista, ale…

Riodan se také ostře vymezil proti rasismu a výmluvám typu „nejsem rasista,ale…”. „Někteří z vás se očividně cítí uraženi, když jsou vaše námitky označeny za rasistické. ,Není rasistické chtít herce, který přesně odpovídá popisu postavy v knize!’ říkáte. Buď si to neuvědomujete, nebo jste zapomněli na roky tvrdé práce, kterou za sebou Leah má. Odmítáte uvěřit, že byla vybrána pro svůj talent, zkušenosti a schopnosti. Aniž byste ji viděli hrát, předem jste ji odsoudili a rozhodli jste, že musela být vybrána, aby naplnila kvótu,” píše v otevřeném dopise.

Obrázek: rick-riodan

„Dokonce jste se rozhodli, že nebudete věřit mně, člověku, který napsal knihy a stvořil tyto postavy. Máte pocit, že jsem musel být donucen, podplacen, že mi někdo vyhrožoval, vymyl mozek nebo cokoliv, protože jinak bych si jako bílý mužský autor nikdy nevybral černošskou herečku pro roli této kanonicky bílé dívky,” pokračuje a dodává: „Její vhodnost pro tuto roli posuzujete pouze a výhradně podle toho, jak vypadá. Přátelé, to je rasismus.”

Hlavním poselstvím Percyho Jacksona podle něj vždy bylo, že v odlišnosti je síla a věci, které nás od sebe odlišují, jsou často známky našich individuálních schopností. „Nesuďte druhé podle toho, jak dobře odpovídají vašim předpojatým představám. Autistické dítě, které neuspělo na šesti školách, může být klidně synem Poseidona. Hrdinou se může stát kdokoli. Pokud to nechápete, pak nezáleží na tom, kolikrát jste knihy četli. Nic jste se z nich nenaučili,” uzavřel Rick Riordan.

Foto: Disney