Ježíšek, Marie i Josef v řetězech. Betlém amerického kostela reaguje na aktuální dění

Obrázek: betlem-detence-small

Kalifornský metodistický kostel Claremont United Methodist Church minulou sobotu do veřejného prostoru nainstaloval betlém. Na tom by v předvánočním čase nebylo nic zvlášního, kdyby jedním z jeho ústředních prvků nebylo pletivo, řetězy a zámky.

„V době, kdy jsou uprchlické rodiny, které v naší zemi hledají azyl, na hranicích proti své vůli rozdělovány, vzpomínáme na světově proslulou uprchlickou rodinu. Ježíše, Marii a Josefa,” uvedla k podobně letošního betlému Karen Clark Ristine z claremontského kostela, který dlouhodobě pracuje s rodinami uprchlíků. „Krátce po narození Ježíše byli Josef s Marií nuceni uprchnout se svým malým synem z Nazaretu do Egypta, aby utekli před tyranským králem Herodem. Obávali se perzekuce a smrti. Co kdyby tato rodina hledala dnes útočiště v naší zemi?” Odkazuje tak k imigrační politice administrativy amerického prezidenta Donadla Trumpa. Následkem jejích nařízení dochází totiž k rozdělování rodiny a rodičům bývají v některých případech odebírány jejich děti. Zejména mexičtí migranti pak bývají terčem prezidentových negativních vyjádření. V minulosti je například označil za původce znásilňování a kriminálníky.

betlem detence 2

Jak uvádí britský deník The Independent, je aktuální claremontský betlém jedním z těch, které v posledních letech poukazují na aktuální politické a společenské problémy. V předchozích letech se některé snažily upozornit na zákony ohledně držení zbraní nebo manželství pro stejnopohlavní páry, jiné protestovaly proti válečným konfliktům. Právě jeden z prvních protestních betlémů byl postaven v roce 1968 v newyorském Central Parku jako protest proti válce ve Vietnamu.

betlem detence 1

Fotografie betlému, kterou pastorka umístila na svůj soukromý Facebook, se začala virálně šířit. Zatímco mnozí krok kostela ocenili, jiné gesto kongregace pobouřilo. „Mimochodem... Marie & Josef by neudělali nic NELEGÁLNÍHO!! Zejména se synem božím, kterého měli s sebou!!” byl například jeden z komentářů zveřejných pod fotkou. Nelíbil se ale také některým členům stejné církve. Například Edwin Musto uvedl, že politika do kostela nepatří. „Betlém je teologický ekvivalent pro umění ve veřejném prostoru. A rolí takového umění bylo vždy zvyšovat povědomí,” zareagovala na podobnou kritiku Ristine.

„Naším záměrem je zaměřit se na žadatele o azyl a na způsob, jak jsou přivítáni a jak je s nimi zacházeno. A ukázat, že může být citlivější způsob, jak ukázat boží lásku,” uvedla Ristine. „Myslím, že jako křesťané máme povinnost hlásat narativ, který může být i odlišný od toho, co si svět myslí,” uzavírá.

Foto: FB Karen Clark Ristine