Mattel přichází s novými panenkami. Barbie mají vitiligo či alopecii

Obrázek: babie-vitiligo-small

Svět není jednobarevný a také lidé mají spousty odlišností, ať už se jedná o vzhled či zdravotní stav. To se rozhodla reflektovat firma Mattel, výrobce nejslavnějších panenek světa, Barbie. Již nějakou dobu se panenky nevyrábí pouze štíhlé, vysoké, s dlouhými vlasy. Nyní k nim navíc přibudou ty s viditelnými kožními onemocněními, jakou jsou například alopecie nebo vitiligo, nebo panenky na vozíku. Jsou rozdílné tak jako děti, které si s nimi hrají.

babie vitiligo 6

Celkem šest zcela nových typů panenek Barbie odhalila nedávno společnost Mattel. Na panence se ztrátou kožního pigmentu pracoval Mattel spolu s dermatology, aby vytvořili věrnou podobu lidí, kteří s tímto  onemocněním žijí. Panenka má tmavší pleť a na jejím obličeji jsou viditelné velmi světlé fleky, které se lidem s vitiligem na těle a mnohdy i v obličeji objevují. Ačkoli jsou pro Barbie typické dlouhé husté vlasy, nyní přibyla panenka zcela bez vlasů. Reprezentuje tak ty, kteří se potýkají se ztrátou vlasů či celkově tělesného ochlupení, ať už vlivem alopecie či jiných onemocnění. Novinkou je mimo jiné také Ken, který má poprvé v historii dlouhé vlasy.

babie vitiligo 4

„Jsme hrdí na to, že panenky Barbie jsou hračkou nabízející v současnosti největší škálu podob, které se navíc neustále rozvíjejí a odrážejí svět, který dívky kolem sebe vidí," uvedla Lisa McKnight, mezinárodní manažerka pro panenky Barbie. Společnost tak nyní nabízí celkem 176 rozličných panenek s 9 různými tělesnými proporcemi, 35 odstíny pleti a 94 různými účesy.

babie vitiligo 7

Jsou na hony vzdálené těm, které byly poprvé předvedeny na veletrhu hraček v New Yorku před šedesáti lety. Podle dat ze sčítání lidu  žilo v době, kdy byla panenka Barbie poprvé uvedena na trh, ve Spojených státech 89 % bělochů a pohlaví se dělilo pouze na mužské a ženské. Obyvatelé s jinou než světlou barvou pleti dnes ve Spojených státech podle těchto dat tvoří asi 24 % a stále více teenagerů se identifikuje jako transgender nebo genderově neutrální. A na tento vývoj se snaží značka panenek odpovídat.

babie vitiligo 5

Mattel býval dříve často kritizován za jednotvárnost panenek. V posledních pěti letech se to proto snaží měnit, třeba i panenkou v hidžábu, kterou společnosti představila v roce 2017, po vzoru americké olympijské šermířky Ibtihaj Muhammad. A loni v září spatřily světlo světa panenky genderově neutrální.

babie vitiligo 8

Foto: Mattel