Mladý běžec podpořil zraněného soupeře a obětoval tak svou pozici. „Obdivuji ho,“ řekl soupeř

Obrázek: axel-aleman-small

Do cíle nedávného běžeckého závodu středoškoláků v indianském Shelbyville zbývalo už jen půl kilometru, když závodník Levi LaGrange zakopnul a zvrtnul si kotník. „Vybíhal jsem do mírného kopce, zvrtnul jsem si kotník a uslyšel jsem prasknutí,“ popsal okamžik pro Indy Star. Toho, že se soupeřem není něco v pořádku, si všimnul Axel Aleman. Když pak Leviho dobíhal, viděl, že kulhá. „Bylo zřejmé, že má velké bolesti,“ uvedl Aleman. „Zeptal jsem se ho, jestli je v pohodě. Řekl mi, že cítil, jako by se něco zlomilo.“

Axel Aleman ze střední školy Sheridan mohl soupeřovy indispozice využít ve svůj prospěch a v závodu se posunout na vyšší příčku. To však neudělal. „Jakmile jsem ho uviděl, věděl jsem, že musím něco udělat. Byla to správná věc a záleželo na tom víc než na závodu. Řekl jsem mu, že ho v tom nenechám,“ vyprávěl později Aleman. Až do konce závodu pak běžel současně s LaGrangem s rukou za jeho zády. Cílovou pásku přetnuli téměř současně, dělila je od sebe pouhá vteřina. Axel nechal jako prvního doběhnout do cíle Leviho a mladíci se poté krátce objali.

Gestem 18letého Axela Alemana byla kromě další řady lidí nadšena i Leviho matka Becky, a to nejen proto, že se mladíci dosud neznali. „Pro 18letého kluka musí ztráta místa znamenat hodně. Ani tak ho ale neopustil. Hodně to vypovídá o Axelově charakteru. V téhle době, kdy se děje hodně zlého, je to opravdu úžasný projev sportovního ducha,“ neskrývala nadšení.

Velkorysé gesto a zároveň obyčejná lidská pomoc naopak nijak nepřekvapila Axelovu matku Nikki. „Je to opravdu laskavý člověk. Vždy se stará především o druhé, víc než o sebe,“ popsala svého syna. Mimo to také uvedla, že když se po závodu Axel vrátil domů, o žádném kotníku ani pomoci se nezmínil, jen řekl, že to nebyl jeho nejlepší čas.

Poté, co se o incidentu během závodu začalo psát na sociálních sítích, Axelovi přicházela spousta pozitivních vzkazů. Jeho pomoc ocenil i samotný Levi LaGrange. „Zastavil se a obětoval svůj čas, aby někomu pomohl. Obdivuju ho za to, co udělal,“ uzavírá LaGrange.