„Vidím ho tančit s emocemi, které jsme u něj předtím neviděli.” Taneční skupina autistů dobývá světová pódia

Obrázek: awa-small

Taneční skupina Autism With Attitude založená středoškolským učitelem tance Jonathanem Baronem se vydala na scénu britské soutěže The Greatest Dancer. Všichni členové AWA mají poruchu autistického spektra. S Jonathanovou pomocí našli způsob, jak se vyjádřit tancem. Nyní chtějí ukázat, že mohou dosáhnout čehokoliv.

awa 1

„James má vysoce funkční autismus. Vždycky byl osamělým dítětem, ale díky tanci se hodně otevřel vnějšímu světu," popsala v soutěži matka jednoho z tanečníků. „Vidím ho tančit s vášní, vzrušením, štěstím a to jsou emoce, které jsme u něj předtím neviděli.” V den vystoupení pak matka sedí v hledišti, drží palce synovi a neubrání se slzám dojetí. A emoce vzbuzuje vystoupení i u dalších diváků.

awa 2

Emoce a nadšení

V soutěži tanečníci vždy začínají v konkurzním sále. Pokud jejich výkon zaujme více než 75 procent lidí, otevře se opona do hlediště s diváky a porotci. Tanečníci tak postoupí do dalšího kola, kde mohou soutěžit o peněžní výhru. Když do sálu vstoupí studenti z AWA, je na nich patrná nervozita. Jakmile ale zaslechnou hudbu, uvolní se a předvedou profesionální představení, které zahrnuje prvky hip hopu, rock and rollu a gymnastiky.

Svým emocemi a nadšením nabitým vystoupením si během chvíle získávají obecenstvo i porotce. Diváci se zvedají a tleskají. „Chci jen říct, Jonathane, opravdu si vážím toho, co děláš," hodnotí jeden z porotců, americký herec a zpěvák Matthew Morrison. „Můj synovec je autista," dodává dojatě.

awa 4

Vzory pro mladé lidi s autismem

V květnu 2018 se AWA účastnila mistrovství Evropy ve street dance jakožto první tým se speciálními potřebami, který se kdy kvalifikoval k reprezentaci své země v mezinárodním měřítku. Skupina se umístila na druhém místě ve své kategorii. „Jsem tak hrdý na každého člena týmu, který vložil celé své srdce a duši do přípravy naší cesty do Německa," uvedl zakladatel taneční skupiny Jonathan Baron, učitel na Hillingdon Manor School, která poskytuje odborné vzdělávání a podporu žákům s autismem. „Nejenže tito talentovaní studenti tvoří historii v tanečním světě, ale také zastupují Spojené království na mezinárodní platformě a stávají se vzory pro mladé lidi s autismem na celostátní úrovni," dodal.

awa 3

Foto: Archiv AWA