Lidé s epilepsií čelí předsudkům zaměstnavatelů. V květinové dílně nyní váží speciální květiny

Obrázek: aranzerie-epileptici-small

S nouzovým stavem přišla o většinu zakázek mimo řady jiných podniků také květinová dílna a sociální podnik Aranžérie, v níž pracují lidé s epilepsií a jejich blízcí. „Ani nám se to nevyhnulo,” potvrzuje šéfka dílny Tereza Chvalová. „Rozhodně nevěšíme zástěru na hřebík ani neházíme květináče do žita. Většinu našich zaměstnanců necháváme kvůli jejich bezpečí doma, ale máme tu pár pracantů a pracantek, kteří nachystali krásnou jarní nabídku. Stále tvoříme kytice či květinové dekorace a dokážeme je bezkontaktně doručit až na zákazníkův práh.” A to není zdaleka vše. Pracovníci Aranžérie přinášejí na jaro novinku - Kouzelnou květinu.

aranzerie epileptici 1

Aranžérie je tak trochu jiná květinová dílna. Za každou uvázanou květinou a dekorací stojí člověk, který si na každé jednotlivé zakázce dává maximálně záležet. „Ví totiž, že skvělá práce, která baví, není samozřejmost. V naší dílně pracují lidé, kteří mají některou formu epilepsie, s níž je představa běžného zaměstnání často nedosažitelná,“ píše tým květinové dílny na svých webových stránkách. Epilepsie je neurologické onemocnění, které nelze zcela vyléčit, může se jen stabilizovat. Někteří lidé s touto nemocí dokáží běžně chodit do práce, jiní potřebují speciální režim, a právě pro ně je tu podpora a pomoc ve formě sociální dílny Aranžérie.

aranzerie epileptici 2

Strach a předsudky

Proč je pro lidi s epilepsií těžké sehnat běžné zaměstnání, vysvětluje pro HFC Alena Červenková, předsedkyně a koordinátorka projektů Společnosti E, jíž je Aranžérie součástí. „Epilepsie přináší do života jistá omezení. Záleží například na četnosti, typech epileptických záchvatů či přidružených zdravotních potížích. S takovými omezeními je nutné počítat a některá zaměstnání není možné s epilepsií vykonávat. Z dosavadních zkušeností u osob, se kterými spolupracujeme v rámci poradenství či dotazníkových šetření, vyplývá, že se ale jedná spíše o strach a předsudky.“ A dále zmiňuje výsledky výzkumné zprávy Společnosti E, kde výsledky ukázaly, že se 69 % lidí s epilepsií cítí být znevýhodněno na trhu práce. 73 % lidí s epilepsií souhlasí s tím, že jsou lidé s epilepsií považováni za rizikové zaměstnance a 45 % lidí s epilepsií se setkalo s tím, že se k nim někdo v práci zachoval jinak kvůli jejich diagnóze. Výzkumná zpráva přináší ale také některé pozitivní výsledky. „Pro 16 % byla zkušenost s otevřeností o epilepsii na pracovišti pozitivní. Kolegové na ně brali více ohledu a pomáhali jim a téměř 50 % respondentů souhlasilo s tím, že kolegové vědí, jak pomoci člověku při epileptickém záchvatu. Častěji s tímto tvrzením souhlasili lidé s epilepsií, což může nasvědčovat tomu, že sami dělají osvětu,“ vysvětluje Červenková.

aranzerie epileptici 5

Tým

Kouzelná květina

Aranžérie vznikla z jednoho z řady projektů Společnosti E. Lidé s epilepsií si právě aranžování zamilovali. Když aktivitu často vyhledávali a bylo vidět, jak se v aranžování květin stále zlepšují, zrodil se nápad založit sociální podnik. Kytice uvázané lidmi s epilepsií ještě donedávna pravidelně zdobily prostory Národního či Stavovského divadla, divadla Cirk la Putyka či nakladatelství Albatros a řady pražských kaváren. Ač nejen o tyto zakázky vzhledem k situaci Aranžérie přišla, lidé v ní se rozhodli přijít na způsob, jak dál dělat to, co je baví a přináší jim kromě radosti i obživu. V jarní nabídce se nyní objevila Kouzelná květina. „Ta má jednu magickou vlastnost - dokáže pomoci potřebným,“ prozrazuje Aranžérie. Kouzelnou květinou, která pomáhá, jsou například orchideje ve skleněné nádobě, pestrobarevný puget či závěsná skleněná baňka se sukulentem uvnitř a další. Jejich koupí přispíváte nemalou částkou na psychosociální poradenství, které Společnost E poskytuje.

aranzerie epileptici 3

Psychosociální poradenství pro všechny

„Naše psychosociální poradenství je v republice jediné, které je zaměřeno na podporu lidi s diagnózou epilepsie. Ta do života přináší jistá specifika vztahující se nejen k režimovým a zdravotním opatřením, ale zejména k otázce stigma a sebestigma. To v různé míře ovlivňuje kvalitu života lidí s epilepsií i jejich blízkých a rodin. Našim sociálním pracovníkům jsou kolegy neurologové, epileptologové, právník i psychologové, kteří mají ve většině osobní či pracovní zkušenost s diagnózou epilepsie,“ přibližuje Alena Červenková.
Vzhledem k současné situaci se Společnost E rozhodla nabídnout své psychosociální poradenství všem lidem bez ohledu na diagnózu, věk i postavení. „Pravděpodobně se každý z nás někdy ocitl v úzkých, v krizi, nevěděl, co a jak dál, anebo měl potřebu být někým vyslechnutý či svůj příběh sdílet s druhým nebo druhými. Vzhledem k současné situaci s pandemií jsme se rozhodli nabídnout služby našich odborných spolupracovníků všem,“ uvádí Červenková.

aranzerie epileptici 4

Objednávkový formulář a nabídku kouzelných květin i s uvedenou konkrétní částkou, kterou na psychosociální poradenství její koupí přispíváte, najdete ZDE.
Pokud vy sami nebo kdokoli z vašich blízkých potřebuje pomoc a podporu, obraťte se na 
psychosociální poradenství Společnosti E.
Telefonicky: 702 005 678 (po - st 8:00-15:00) 
E-mailem: info(at)spolecnost-e.cz 
Přes rychlý formulář. 
A nyní také nově, po domluvě, přes Skype. 
Společnost E mimo jiné přináší také zajímavé příběhy lidí, kteří s epilepsií žijí. Přečtěte si je ZDE.

Foto: Společnost E / Aranžerie