Amnesty v Hongkongu končí. Aktivity lidskoprávních organizace v místě již nejsou v bezpečí

Obrázek: amnesty-hongkong-main

Do konce roku 2021 uzavře mezinárodní lidskoprávní organizace Amnesty International dvě své pobočky v Hongkongu. Místní členská sekce, která se zaměřovala na vzdělávání o lidských právech, ukončila svou činnost s koncem října a regionální kancelář, která se věnovala výzkumům, obraně lidských práv a pořádání kampaní napříč východní a jihovýchodní Asií a Pacifikem, bude uzavřena do konce letošního roku. Agendu regionální kanceláře převezmou jiné kanceláře AI ve východní a jihovýchodní Asii a Pacifiku.

„Toto rozhodnutí jsme učinili s těžkým srdcem. Vedl nás k tomu hongkongský zákon o národní bezpečnosti, který fakticky znemožnil lidskoprávním organizacím v Hongkongu svobodně a beze strachu z vážných vládních represí pracovat,“ uvádí Amnesty International. 

Pobočka AI v Hongkongu fungovala od roku 1976 a dlouhá léta provozovala vzdělávací programy o lidských právech jak ve školách, tak pro širokou veřejnost. „Pomohla tak více než jedné celé generaci obyvatel Hongkongu. Věříme, že to posílilo znalosti a respekt k základním lidským právům mezi obyvateli Hongkongu,“ uvádí pro HFC Erik Bartoš, tiskový mluvčí Amnesty International v České republice a pokračuje: „Regionální kancelář za dobu své existence provedla důležité výzkumy, kampaně a akce v celé řadě otázek lidských práv po celém regionu – příliš mnoho na to, aby se z nich dalo vybírat. Hlavní události specifické pro Hongkong však sahají od úspěšného prosazení úplného zrušení trestu smrti v roce 1993 až po odhalení důkazů o neadekvátním a brutálním použití síly ze strany policie během masových protestů v roce 2019. Regionální kancelář, která má sesterskou kancelář v Bangkoku, se dále věnovala výzkumům, kampaním a hájení lidských práv napříč regionem včetně pevninské Číny, Taiwanu, Japonska, Jižní Korey, Severní Korey, Mongolska, Myanmaru, Thajska, Vietnamu, Kambodži, Laosu, Indonésie, Filipín, Bruneje, Singapuru, Východního Timoru, Austrálie, Nového Zélandu, Papuy-Nové Guiney a tichomořských ostrovů.“

Zákon o národní bezpečnosti, v jehož důsledku AI uzavírá v Hongkongu své pobočky, vešel v platnost 30. června 2020. Je směřovaný proti činům odtržení, podrývání státní moci, teroristických aktivit či spolčení se se zahraničními nebo vnějšími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. „Jeho rozsáhlá a vágně formulovaná definice „národní bezpečnosti", která vychází z definice pekingských úřadů, je svévolně využívána jako záminka k omezování práv na svobodu projevu, pokojné shromažďování a sdružování, jakož i k potlačování disentu a politické opozice. Celý zákon vznikl pouze s úmyslem umlčet kritiky čínského režimu a potlačit lidská práva a svobody v Hongkongu. Zákon byl opakovaně zneužit k postihování těch, kteří se z různých důvodů znelíbili úřadům - šlo například dokonce i o zpěv „politických" písní nebo diskusi na téma lidských práv ve školní třídě. S daným zákonem v platnosti je pro Amnesty nemožné v Hongkongu pracovat, aniž bychom se vystavili riziku odvetných kroků vlády. Nechceme a nemůžeme své pracovníky, výzkumníky, zaměstnance a spolupracovníky ohrozit či vystavit nebezpečí,“ vysvětluje situaci Erik Bartoš.

„Lidská práva v Hongkongu nyní čekají těžké časy. Amnesty International ale zůstane s hongkongskými obyvateli a bude bojovat za to, aby jejich práva byla respektována. Budeme ostražití při kontrole těch, kteří je zneužívají,“ uvedla Agnes Callamard, francouzská odbornice na lidská práva. „Opustit město, které bylo po desítky let našim domovem, je zničující. Jsme velmi hrdí na úspěchy, kterých jsme za tu dobu dosáhli. Věříme také, že síla desítek milionů podporovatelů Amnesty po celém světě nám umožní pokračovat v naší práci, tedy skoncovat s porušováním lidských práv kdekoli na světě,“ uzavřela. 

Ilustrační foto: Christian Lue / Unsplash