Američan vynalezl boty pro děti v rozvojových zemích. Vydrží 5 let a vyrostou o pět velikostí

Obrázek: boty-5

Nemocemi způsobenými půdními patogeny trpí ve světě více než 1,5 miliardy lidí. Vůči parazitům jsou obzvláště zranitelné děti bez vhodné obuvi. Nemocné děti chybí ve škole, nemohou pomáhat své rodině a mnohdy i zbytečně trpí a umírají. Přestože charitativní projekty boty distribuují, lze je z důvodu rychle rostoucích dětských nohou používat jen omezenou dobu. Velkým přínosem pro rozvojové země je proto vynález Američana Kentona Leeho - bota, která roste s dítětem.

„Neměl jsem tušení, jak důležité jsou boty, než jsem odjel do Keni," říká Kenton, který pracoval v místním sirotčinci. Jednoho dne šel s dětmi po prašné cestě, když si všiml, že malá dívka v bílých šatech má tak malé boty, že si musela rozříznout přední část, aby jí vyčnívaly prsty. Tehdy si pomyslel: Co kdyby existovala bota, která by se mohla přizpůsobit a změnit svoji velikost? Co kdyby existovala bota, která by mohla růst? „Celé roky mě ta myšlenka na rostoucí boty nepustila," dodal Kenton. V roce 2006 proto s několika přáteli založil organizaci Because International zaměřenou na „práci a pomoc lidem v extrémní chudobě“. Nápad na rostoucí boty se nejprve bez úspěchu pokusil nabídnout společnostem jako Nike, Crocs a Toms. Nakonec našel firmu Proof of Concept, která souhlasila, že s návrhem a výrobou pomůže.

Boty vyrobené z vysoce kvalitní měkké kůže a extrémně odolné pryžové podrážky by měly vydržet funkční po dobu minimálně pěti let. Pomocí jednoduchého systému přezek a patentů se dají zvětšit až o pět čísel. Jsou speciálně navržené pro děti z rozvojových zemí, které si nemohou dovolit kupovat každý rok novou obuv. V současnosti je nosí asi dva a půl tisíce dětí a mladistvých v Keni, Ghaně, Rwandě, Ugandě, Nikaragui, Guatemale a Peru, tvůrci však plánují jejich šíření do dalších oblastí. Dárci mají možnost zakoupit pár bot za 10 dolarů pro osobní distribuci nebo si vybrat jednu z pěti amerických charitativních skupin, které boty doručí do sirotčinců a kostelů po celém světě. „Více než 300 milionů dětí z chudých rodin nemá boty. A nespočet dalších chodí v nepadnoucí obuvi. Bez kvalitního obutí jsou náchylné ke zraněním a nemocem. Pokud mohu několika dětem poskytnout ochranu, aby zůstaly zdravé a chodily do školy, rád udělám svůj díl práce," uzavřel Kenton Lee.

Obrázek: boty-2
Obrázek: boty