„Naštěstí je pomoc zdarma, nemohla bych si ji dovolit.” Prodejem ozdob za služby pro onkologicky nemocné

Obrázek: amelie-vanoce-main

„Kontakt na Amelii jsem získala v čekárně onkologie, když jsem potřebovala zjistit, jak žádat o invalidní důchod. Důchod mi byl přiznán a já nadále využívám plavání a vycházky s Amelií, abych se udržela alespoň v nějaké kondici a na čerstvém vzduchu přišla na jiné myšlenky. Naštěstí jsou tyto služby zdarma, žiji sama a finančně bych si to nemohla dovolit,“ říká Dana, klientka libereckého Centra Amelie, které se již patnáct let věnuje pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým.

Letos již třetím rokem Amelie pořádá sbírku vánočních ozdob na podporu onkologicky nemocných v libereckém regionu. 10. - 16. prosince si pak vánoční dekorace můžete zakoupit v libereckém obchodním centru FORUM. „Sbírkou a následným prodejem vánočních předmětů se snažíme zajistit bezplatné služby pro nemocné i v této finančně náročné době. A s pomocí těchto služeb jim usnadnit zvládání nemoci a následný návrat do běžného života. Cílem akce je také publicita našich služeb mezi veřejností, aby lidé věděli, že se v případě onkologické nemoci mají kam obrátit o pomoc“, říká Petra Kuntošová, koordinátorka Centra Amelie v Liberci.

„Peníze získané z benefičního prodeje nám pomohou s udržením bezplatných služeb jako sociální poradenství či psychologická podpora. Ty jsou pro nemocné s rakovinou či jejich blízké důležitou součástí péče, kterou bohužel není reálné vždy získat v samotných zdravotnických zařízeních. Finance nám pomohou zajistit i různé aktivizační činnosti, jako je například plavání či zdravotní cvičení“, dodává.

Obrázek: amelice-vanoce-2

Sbírku svými výrobky podpoří například školní družina liberecké Základní školy U Školy, letos již podruhé. „Téma onkologicky nemocných ani takto malým dětem není cizí, mnohé mají zkušenosti z rodiny a blízkého okolí. Pro děti je velice důležitá zpětná vazba a možnost vidět, co se se sbírkou děje dále. Mnohé z nich vloni s rodiči navštívily akci, kde se ozdoby prodávaly, a nadšeně nám o tom v družině vyprávěly. Letos se sbírky zúčastníme podruhé a budeme doufat, že budeme úspěšní a pomůžeme,“ popsala pro HFC vedoucí družiny Vladimíra Vozková.

Ozdoby, které už doma neupotřebíte, či takové, které jste do sbírky vyrobili, můžete odevzdávat již nyní v Centru Amelie Liberec, Krajské vědecké knihovně v Liberci nebo Drogerii Jasmín v Mnichově Hradišti. Centrum Amelie je pro onkologicky nemocné i jejich blízké otevřeno dvakrát v týdnu, v úterý a čtvrtek, v prostorách Krajské nemocnice Liberec.

Obrázek: amelie-vanoce-1