Češi se skládají na studium ghanskému albínovi. „Chci být vzorem pro ostatní,“ říká

Obrázek: richard-albinismus-small

Třiadvacetiletý Richard žije v ghanském hlavním městě Accře. Jeho snem je stát se profesionálním zvukařem a light designérem pro divadelní a hudební představení. V cestě mu však stojí řada překážek. Richard se narodil s albinismem, tedy absencí kožního pigmentu. To má za následek nejen typicky velmi světlou barvu kůže i ochlupení, ale přidružují se k tomu i další zdravotní problémy. Lidé s albinismem obvykle špatně vidí, oči jim totiž kmitají ze strany na stranu, a dokud nemají text, který si chtějí přečíst, velmi blízko očím, nemají téměř šanci ho přečíst. To je limituje už ve škole, kde jim navíc učitelé zpravidla jejich situaci nijak neulehčují. Řada z nich také umírá na rakovinu kůže, která je pro nedostatek melaninu velmi náchylná ke spálení. To se snaží změnit tým českých odborníků, kteří v Ghaně nastartovali výrobu ochranných krémů proti slunci tak, aby byli místní schopni si je za rozumnou cenu vyrábět sami. Další překážkou jsou pak silné předsudky a diskriminace většinové společnosti, kterým albíni nejen v Ghaně čelí, a často také násilí.

„Lidé se bojí, že je nakazím“

„Také Richard se setkává s osobními útoky a diskriminací. Lidé si vedle něj v autobuse odmítají sednout, mají strach, že je albinismem nakazí. Zažil i fyzické násilí, lidé se ho ale tehdy zastali a zachránili ho,“ vypráví Lukáš Houdek, který Richardův příběh přinesl. „S Richardem jsem se potkal na jedné přednášce pro lidi s albinismem v ghanském hlavním městě Accře. Působil hodně aktivně a zajímal se o to, co spolu s dalšími albíny v Ghaně děláme. Patří mezi mladé ghanské albíny, kteří se snaží do různých destigmatizačních aktivit zapojovat,“ popisuje seznámení s Richardem.

richard albinismus 1

Kvůli albinismu bez práce

Richard i přes řadu komplikací vystudoval střední školu a zvukařině i světelnému designu se věnuje na amatérské úrovni, a to každou neděli na mši v kostele. Zvučí ale i na dalších akcích, například na těch osvětových o albinismu. Momentálně je nezaměstnaný. „Lidé si myslí, že proto, že jsem albín, práci nezvládnu. A tak mi většinou žádnou práci nedají,” říká. Jeho zrak přitom není zdaleka tak špatný jako u jiných lidí s albinismem. Aby se posunul blíže ke své vysněné práci, přihlásil se k dalšímu studiu a úspěšně zvládnul přijímací zkoušky na dvouobor na Multimedia Institute of Ghana (MIG). Studium je však pro nezaměstnaného Richarda finančně velmi náročné. „Má rodina je bohužel chudá a já je tím nechci zatěžovat. Jsou už tak pod velkým tlakem, aby se uživili,” přiznává.

richard albinismus 2

Lukáš Houdek je od chvíle, kdy se během jeho pobytu v Ghaně seznámili, s Richardem v kontaktu přes Facebook. „Před pár měsíci mi napsal, jestli bych nevěděl o možnosti, kde by mohl získat stipendium, aby mohl studovat svůj vysněný obor. A tak mě napadlo, že bychom mohli zkusit nově vznikající platformu Znesnáze21, kde je možné jednoduše sbírky pro konkrétní lidi otevírat. Protože jsem Richarda znal a znal jsem i jeho příběh, ověřil jsem si, že na školu, kterou si vybral, skutečně má. Přišlo mi škoda nezkusit mu pomoci, protože jde o odvětví, kde albíni běžně nepůsobí. On by mohl ostatním ukázat, že má smysl jít za svým snem, přestože bude v daném oboru možná první,“ myslí si Houdek.

Vzor pro další lidi s albinismem

Richard věří, že mu v tom může studium značně pomoci. Škola, na kterou byl přijat, totiž nabízí pracovní stáže a v rámci spolupráci s médii a dalšími subjekty nacházejí její absolventi podle něj uplatnění relativně snadno. „Chtěl bych se někam dál posunout a ukázat lidem, jako jsem já, že člověk za svými sny jít může. Chtěl bych současně vlastním příkladem bojovat proti stigmatizaci lidí s albinismem tím, že ukážu, že můžeme pracovat i v tomto odvětví,” říká odhodlaně Richard.

richard albinismus 3

A právě vy mu nyní můžete ve snaze dostudovat a stát se profesionálním zvukařem pomoci. Studium trvá celkem dva roky, jeden rok připadá na zvukařinu, druhý na light design. Školné na jeden semestr vyjde v přepočtu na přibližně 10 tisíc korun (2 200 cedi). Celkově jsou náklady na celé studium 40 tisíc. Richard, který na školu nastoupil začátkem února, si prozatím na zaplacení školného půjčil od přátel. Aby mohl pokračovat, potřebuje ale další podporu. „Budu proto vděčný za jakoukoliv pomoc,” dodává.

Ve studiu můžete 23letého Richarda podpořit příspěním jakékoli finanční částky na platformě Znesnáze21. 

Foto: Lukáš Houdek a archiv Richarda Kabu Nartheha