„Aby si užily všední dny bez bolesti.” Kamarádky šijí oblečení pro děti s ichtyózou

Obrázek: obleceni-ichtioza-main

Hana a Marian Kadlecovi si před několika lety osvojili chlapečka z dětského domova v Kladně. Martínek žije od narození s ichtyózou, neinfekční genetickou poruchou, která způsobuje vysušení a nadměrné loupání kůže. Péče o pokožku je náročná časově i finančně. Manželům Kadlecovým zpočátku chyběly informace, založili proto Spolek Ichtyóza, který nemocným nabízí informace i pomoc a podporu. „Život s ichtyózou není lehký, ale také není nemožný. Důležité je s ní nebojovat, ale žít! My bychom společně s vámi chtěli dětem, které trpí tímto onemocněním, alespoň částečně zlepšit život oblečením, které přesně vyhovuje požadavkům jejich kůže,” uvádějí Lucie Paurová a Hana Valtová, které se rozhodly Spolek Ichtyóza podpořit.

Fotografka Lucie se podílela na projektu Tělo s příběhem, jehož cílem je vzájemná podpora žen po porodu. Zde se potkala s paní Maruškou, která žije s ichtyózou. Maruščin příběh ji zaujal a začala shánět více informací. Tak se seznámila s Hankou, která v minulosti pro Marušku vytvořila oblečení v rámci projektu Unique Client zaměřeného na klienty s „nekonfekční“ postavou. Lucie a Hanka spojily své síly a navrhly kolekci pro děti s ichtyózou.

Obrázek: image8

Lidé s tímto onemocněním totiž musejí kousky do svého šatníku vybírat obzvlášť pečlivě. „Dbáme hlavně na požadavky jejich kůže, vybíráme především přírodní materiály, které se dají vyprat na 90 stupňů, švy jsou šité obráceně, aby netlačily na kůži, myslíme také na termoregulaci,” přibližuje Hanka s tím, že lidé s tímto onemocněním se nepotí, špatně zvolené materiály tedy mohou způsobit velké puchýře.

Obrázek: obleceni-ichtioza-2

„Hledání správných střihů a materiálů už máme za sebou. Bez vás ale nemůžeme výrobu zahájit. Pomozte nám, aby si děti užily všední dny v pohodě a bez bolesti,” říká Lucie. „Ve spolku je zhruba dvacet dětí, kterým budeme pomáhat. Pro holčičky ušijeme pyžamo, šaty, kalhoty, halenku, legíny a delší oboustranné triko. Pro kluky ušijeme pyžamo, košili, kalhoty, tepláky, mikinu, tričko. Pro děti do tří let ještě lacláče a dupačky. Pokud se nám podaří vybrat nad rámec požadované částky, peníze předáme Hance Kadlecové ze spolku Ichtyóza, která za ně pořídí krémy pro děti,” uzavírá. Sbírku můžete podpořit na platformě HitHit.