Ve Vranově nad Dyjí otevřela ukrajinská restaurace. Získává si srdce i chuťové pohárky místních

Obrázek: snimek-obrazovky-2022-10-05-v-10-29-52

Ve Vranově nad Dyjí letos otevřela ukrajinská restaurace Buď Laska, v níž vaří váleční uprchlíci. Získávají si jak srdce místních, tak chuťové pohárky mnohých strávníků.

„Naše skupina Lidi z Baru z Brna koupila minulý rok hotel. Provozovali jsme ho jako běžné ubytovací zařízení, ale po tom, co začala válka, jsme se ho rozhodli nabídnout uprchlíkům,” říká provozní restaurace Tomáš Miška. Majitelé doufali, že se lidé na útěku budou moct brzy vrátit domů. Když se ukázalo, že k tomu v nejbližší době nedojde, začali přemýšlet, co dál. A tak v hotelu otevřeli restauraci, v níž pracují právě jeho obyvatelé.

„Já vařím okrošku, holubce s masem, viněgret a bramborové pyré,” vypočítává jedna z kuchařek Zema Kozlovskaja jídla, která má právě ona na starosti. Každá z žen totiž po vzoru ukrajinské tradice vaří právě to jídlo, které považuje za své. Zákazníci pak vědí, kdo přesně jejich jídlo připravoval. „Všem u nás moc chutná. Návštěvníci bývají spokojení, bývá tu pořád plno,” dodává hrdě paní Zema. 

Hoteliéři se krom pracovního zapojení uprchlíků rozhodli pomoci s jejich integrací. Jelikož přišlo mnoho rodin s dětmi, založili přímo v hotelu přes prázdniny školu i školku. A snaží se propojovat ukrajinské děti s místními. „Už mají kamarády, všichni jsou spolu a hrají spolu fotbal. Takže je to fajn,” uzavírá Tomáš Miška.