Český gay pár už 2 roky pomáhá rodině se synem s poruchou autistického spektra

Obrázek: z626295

Honza a Roman spolu žijí už několik let. Sami děti nemají, zapojili se proto do pomoci Voříškovým, jejichž syn Mařík je autista. Chlapce si berou jednou za 14 dní, aby rodičům v péči, která je někdy náročná, trochu odlehčili, a oni tak mohli mít čas sami pro sebe. „Jeden z nás Maříka vyzvedává ze školy. Pak jdeme k nám domů a pokud je hezké počasí, snažíme se jít všichni společně i se psem ven,” říkají. „Po návratu si doma hrajeme a kolem sedmé večer si pro něj přicházejí rodiče,” dodává gay pár.

„Mařík je velmi energický kluk. Proto nás od začátku zaujalo, jak Honza s Romanem sportují. Chodí, běhají, lyžují. Prostě dělají všechno možné,” říká spokojeně Maříkova maminka. 

„Na homesharingu se s námi podílí ještě 7 organizací a hostitelských rodin je dnes asi 50,” vypočítává Klára Šrůtková z organizace Děti úplňku, která tento program u nás už tři roky koordinuje. Obě rodiny se nejprve seznámí v místě bydliště dítěte, pak se jeho rodiče přijdou podívat k případným hostitelům. Pokud si všichni sednou, pak už nic nebrání tomu, aby mohli začít na dobrovolné bázi spolupracovat. Na vše zpočátku dohlíží terapeut. Jak Voříškovi, tak Honza s Romanem si homesharing pochvalují. A očividně se hostitelé líbí i Maříkovi, který si odpoledne s nimi užívá a je uvolněný. 

Rodin, jako jsou Voříškovi, je celá řada. Hostitelů se však stále nedostává, a tak musejí na pomoc mnohdy dlouho čekat. Klára Šrůtková říká, že jsou otevřeni jak heterosexuálním, tak stejnopohlavním párům. Nedělají rozdíly. Pokud byste se proto i vy chtěli stát hostiteli a rodinám pečujícím o děti s autismem odlehčit, přihlaste se. Projekt funguje v několika místech Česka.