Restart v Kadani

Obrázek: restart-kadan

Před deseti lety byl Štefan Makuňa na dně. Žil v jednopokojovém bytě v sociálně vyloučené lokalitě Kadaň - Prunéřov, navíc se potýkal se závislostí na pervitinu a několika exekucemi. Šanci na nový život dostal díky prostupnému bydlení v obecním bytě. A dostal také možnost pro město pracovat jako domovník preventista, kdy dohlíží na pořádek v bytovkách. „Díky domovníkům se to tu hodně zlepšilo. Klienti domovníky dobře znají a mají tady v lokalitě autoritu,” říká sociální pracovnice Hana Vaněčková.

„Chtěli jsme zajistit, aby lidé ze sociálně vyloučené lokality měli šanci dostat se do normálního života. Prostupné bydlení se ukázalo jako dobrá cesta. Klienti začínají v holobytech. V případě, že plní své závazky, postupují do bytu lepší kvality. „Pokud se mu daří i nadále, najde si práci, nemá dluhy a pečuje o děti, dostane možnost bydlet v Kadani. To jsme si už vyzkoušeli na několika případech a osvědčilo se nám to,“ pokračuje Kulhánek. Po celou dobu má podporu sociálních pracovnic a dluhové poradkyně. „Ti lidé jsou v Kadani vsazni do normálního bytového domu a zatím si na ně nikdo nestěžoval,” dodává.

Osvědčil se také Štefan. „Bydlel jsem v holobytě, platil jsem nájem, jak jsem měl. Pak jsem začal dělat v Prunéřově úklidové práce. Osvědčil jsem se, nebyl jsem neplatič, tak jsem se dostal sem,” popisuje svou cestu. Dnes bydlí v sociálním bytě a začal splácet své dluhy.

„S těmi lidmi se musí pracovat. Když se to zanedvá, stane se z toho daleko větší problém, který je pak neřešitelný,” uzavírá starosta Kulhánek.