Pražké hotely poskytují zdarma ubytování lidem bez domova

Obrázek: hotely-bezdomovci

„Nám to dávalo obrovský smysl. Jednak šlo o to, pomoct lidem bez domova, jednak i sami sobě. Nevěděli jsme, zda přežijeme, a měli jsme asi 200 lidí, kterým jsme potřebovali zajistit práci, abychom je nemuseli poslat na Úřad práce,” načrtává situaci Babeta Schneiderová, výkonná ředitelka sítě BOHO, která se rozhodla poskytnou své prostory lidem bez domova.

Jedním z takových je i Jozef Ludha. Před časem se přestěhoval ze Slovenska do Prahy za prací, o níž následně přišel. Záhy propukla pandemie koronaviru a začaly se tak uzavírat ubytovny. Ocitl se proto na ulici. „Zažil jsem opravdu ledascos,” říká. Pak se dozvěděl o projektu pražského magistrátu, kterým hlavní město na pandemii v souvislosti s lidmi bez domova zareagovalo. Chtělo zamezit tomu, aby se začala nákaza šířit mezi nimi. „Kdyby k tomu došlo, byly by dopady opravdu děsivé,” říká radní pro oblast bydlení Adam Zábranský.

A tak se tým Zábranského inspiroval v zahraničí a oslovil pražské hotely, jejichž objekty zůstaly po zavedení ochranných opatření prázdné, zda by lidi bez domova na čas neubytovaly. Praha následně navázala spolupráci se šesti hotely. „Tím jsme naplnili vytyčenou kapacitu 350 lidí,” shrnuje Zábranský a dodává, že se zaměřili zejména na lidi se zdravotními poblémy a seniory na ulici.

„Nám to dávalo obrovský smysl. Jednak šlo o to, pomoct lidem bez domova, jednak i sami sobě. Nevěděli jsme, zda přežijeme, a měli jsme asi 200 lidí, kterým jsme potřebovali zajistit práci, abychom je nemuseli poslat na Úřad práce,” načrtává situaci výkonná ředitelka sítě BOHO Babeta Schneiderová.
Díky stabilnímu zázemí se ubytování lidé náhle začali měnit před očima. „Nejdůležitější pomoc tkví v tom, že nemusí každý den řešit existenční ohrožení a životní potřeby. Když totiž člověk musí každý den vyřešit, kde bude spát a co bude jíst, je logické, že se jeho situace nezlepšuje. Tady mají příležitost pracovat na komplexním zlepšení,” vysvětluje Mikoláš Opletal, sociální pracovník Armáda spásy. Ta byla jednou z organizací, která s ubytovanými pracovala.

„Dopředu jsme úplně nevěděli, jak to bude fungovat, zda nebude docházet k problémům. Ukázalo se, že ty zkušenosti jsou extrémně pozitivní. Od sociálních pracovníků víme, že se jim podařilo navázat spolupráci s lidmi, kteří to už třeba i deset let odmítali. Uvědomili jsme si, že to je velká příležitosti zlepšit život těch lidí dlouhodobě,” pochvaluje si projekt Adam Zábranský a říká, že se rozhodli projekt prodloužit do konce března příštího roku. Už nyní si ale někteří klienti našli stabilní bydlení a práci a postupně z hotelů odcházejí.

Ve zlepšení své situace věří i pan Jozef, který využívá také pomoci terapeutky, která na hotely dochází. Aktuálně se brigádně vykládáním kamionů, stálou práci však stále hledá.