Ženeva vyměnila polovinu značek ve městě za „ženskou verzi”, aby tak podpořila rovnost pohlaví

Obrázek: znacky-zeneva-small

Švýcarsko udělilo volební právo ženám v roce 1971, jako jedna z posledních zemí v Evropě. Přestože v zemi je snaha zrovnoprávnit ženy zcela, ne vždy se promítá do reality. Tak jako některé další evropské země i Švýcarsko se potýká s nerovností v odměňování žen a mužů. Rozdíl (tzv. gender pay gap) je podle nejnovějších výzkumů v zemi 19 %. Ženeva se nyní rozhodla upozornit na tuto trvající nerovnost „feminizovanými“ verzemi přechodů pro chodce. Kromě běžných panáčků tak nyní na značkách najdeme i panenky.

znacky zeneva 1

Město Ženeva ve spolupráci s Ministerstvem infrastruktury připravilo v souvislosti s akčním plánem proti sexismu a obtěžování ve veřejném prostoru nový projekt. V rámci něj bude polovina značek přechodů pro chodce ve městě nahrazena novými s ženskou siluetou. „Všudypřítomnost stereotypního mužského zastoupení ve veřejném prostoru, zejména u dopravních značek, posiluje myšlenku, že někteří lidé, ženy, ale také menšiny, tam patří méně než jiní," uvedla v oficiální tiskové zprávě starostka Sandrine Salerno. „Ženské“ dopravní značky jsou k dispozici v šesti verzích, například těhotné ženy, seniorky, ženy s afro vlasy a lesbické dvojice držící se za ruce. Tyto varianty mají bránit stereotypnímu zobrazování.

Politika rovnosti

Projekt feminizace dopravních značek je součástí politiky rovnosti a boje proti diskriminaci. Jeho cílem je podle radnice v městském prostředí podpořit pocit legitimity pro každého. „Iniciativa města směřuje k nezbytné změně mentalit, pokud jde o rovnost ve všech aspektech naší společnosti. Rozmanitost oficiálních znamení není triviální, je to konkrétní, viditelný a relevantní příspěvek ve snaze zajistit rovnost všem,” popsal politik a radní kantonu Ženeva Serge Dal Busco. Dalším plánovaným krokem projektu je feminizace názvů ulic, kterým v současné době dominují mužská jména.

znacky zeneva 2

Diskuze

Změny vyvolaly diskuzi na sociálních sítích. Některým uživatelům se nové značky líbí a vyjádřili vděčnost a hrdost na své město. Jiní se pozastavovali především nad neúčelností a plýtváním penězi, které dle nich mohly podpořit projekty zajišťující reálnější výsledky. Lidé diskutovali také o tom, zda cedule naopak nepřispívají ke stereotypnímu znázornění žen a navrhovali spíše neutrální postavy.

znacky zeneva 3

znacky zeneva 4