Žena s protetickým okem nosí třpytivé náhrady. A svým příběhem upozorňuje na rakovinu oka u dětí

Obrázek: rachel-mayta-with-glitter-eye-swns-696x376

Rachel bylo pouhých 18 měsíců, když si lékař v jejím oku všimnul bílé skvrny, která znamenala jediné – retinoblastom neboli rakovina oka. Ta už byla v oku natolik rozšířená, že lékaři rozhodli o vyjmutí oka. O 20 let později se Rachel rozhodla běžné protetické oko, které snižovalo její sebevědomí, nahradit blýskavou náhradou a podpořit ostatní.

Rachel Mayta i přes ztrátu oka vyrůstala v Portlandu, ve státě Oregon bez větších starostí. Když však po dvacítce podstoupila operaci, kvůli níž bylo protetické oko viditelnější než dříve, postupně ztrácela sebevědomí. Aby se cítila aspoň o trochu lépe, začala se shánět po nápaditých náhradách, které spíše než umělé oko připomínaly šperk. 

Nahradit umělé oko okázalou náhradou ji napadlo po setkání s holčičkou, které byl také diagnostikován retinoblastom. Rachel si uvědomila, že pokud nechce, aby se tato holčička ani jiné dítě se stejnou diagnózou cítila zoufale, musí něco udělat. A tehdy se začala shánět po někom, kdo by byl schopen vyrobit pro ni zlaté oko. Běžné náhrady podle ní totiž stejně nikdy nevypadaly opravdově. 

„Tyhle už opravdu vypadají jako okázalý šperk,“ komentuje Rachel svoji sbírku více než dvaceti protetických očí, které se třpytí všemi barvami. „Měla jsem jednu náhradu s krystalkem zlata a taky jednu s holografickými zrcadly. A pro rozlučku se svobodou jsem měla oko, které vypadalo jako tyrkysový kamínek,“ popisuje své poklady. „Chci být raději sama sebou než vypadat normálně.“

One-eyed and Wonderful (Jednoocí a úžasní) je název skupiny na Facebooku, kterou Rachle založila s cílem propojovat lidi, kteří mají jen jedno oko, zvýšit povědomí o rakovině oka u dětí a poskytnout informace o tom, jak rozpoznat raná stadia tohoto onemocnění. Se svou oční lékařkou Christinou King založila fond, skrze který pomohla lidem pořídit už 43 protetických očí. „Za každých vybraných 500 dolarů můžeme pořídit jedno protetické oko. Chci, aby ostatní věděli, že nejsou sami. A že je v pořádku přiznat si, že jsme jiní,“ uzavírá.