Za války byla členkou speciální černošské jednotky. Po 76 letech se dočkala ocenění

Obrázek: garcia-main

Před dvěma lety Tara Garcia oslovila Davida Begnauda z deníku CBS Mornings, aby se podělila o historku o své babičce, která ve věku 100 let i přes vážnější průběh překonala nákazu nemocí COVID-19. Begnaud sdílel příběh Crescensie Garcii na svém účtu na Twitteru spolu s fotografiemi, které mu Tara poslala. Ani jeden z nich netušil, že v pozadí se skrývá něco daleko většího.

V Begnaudově tweetu si plukovnice ve výslužbě Edna Cummings všimla jedné z fotografií, na které byla Crescensia ve vojenské uniformě. Poznala, že Taryina babička byla během druhé světové války součástí speciální popáleninové vojenské jednotky, jejíž členky pečovaly o zraněné vojáky. 6888. prapor (https://www.womenofthe6888th.org/) byl první a jedinou jednotkou černošských žen, která byla během druhé světové války nasazena v zámoří. Jednotka sestávající z 855 žen, které byly přiděleny do Birminghamu v Anglii, Rouenu a Paříže ve Francii byla aktivní v letech 1945 a 1946. Crescensia Garcia je jednou z pouhých šesti stále žijících členek segregované jednotky. Její rodina o tom neměla ani ponětí.

Obrázek: hfz-2

„Jde o jedinou ženskou vojenskou jednotkou, která obdržela Zlatou medaili Kongresu," uvedla Edna Cummings pro CBS Mornings. „Jsou součástí elitní skupiny méně než 200 příjemců. První, kdo státní vyznamenání získal, byl generál George Washington." Sněmovna reprezentantů schválila Zákon HR 1012, který umožnil udělit 6888. jednotce čestnou medaili, byl schválen letos v únoru, v poslední den měsíce, který je v USA a Kanadě uznáván jako měsíc Afroamerické historie. 

Obrázek: snimek-obrazovky-2022-07-18-v-20-29-50

Crescensia Garcia se narodila v Portoriku v dubnu roku 1920. V mládí se přestěhovala do New Yorku a ve 24 letech narukovala do armády. Bombardování Pearl Harboru ji tak rozzuřilo, že považovala za svou občanskou povinnost sloužit své zemi. Okamžitě však byla zařazena do segregované černošské jednotky. V rozhovoru s Davidem Begnaudem vysvětlila, že paradoxně důvodem, proč se mohla stát zdravotníkem, byla její světlá barva pleti. Díky ní se dokázala vymanit z některých právních a společenských konvencí rasové segregace a diskriminace. Begnaudovi také řekla, že její služba v armádě nebyla ničím výjimečným. Je ‚jen‘ medičkou a pouze se starala o zraněné. „Jsem hrdá na to, že jsem Američanka," dodala.

Po válce se Crescensia vrátila do New Yorku, usadila se v Bronxu, provdala se za veterána Estebana Garcíu II. a měla tři děti. V poválečných letech pracovala jako švadlena a modelka. Její manžel zemřel v roce 1994 po 47 letech manželství. Na konec rozhovoru měl Begnaud pro Crescensii a Taru připravené překvapení. Zavolal do Bílého domu a propojil ženy online s první dámou Jill Biden. „Jste neuvěřitelná žena a já vám nemohu dostatečně poděkovat za vaši službu naší zemi," řekla Biden vřele.

Foto: Tara Garcia