Všimli si, že lidem bez domova schází ponožky. Během deseti let jich darovali 75 milionů

Obrázek: hfc-5

V USA je v současnosti půl milionu lidí bez stabilního domova. Ať už přespávají u přátel na gauči, v MHD nebo na ulici, znamená to, že po většinu dne chodí a k hygieně a praní mají omezený přístup. Čisté ponožky, které jsou pro většinu z nás běžným standardem, jsou proto pro lidi bez domova vzácným zbožím. Protože charitativní organizace použité ponožky a spodní prádlo nepřijímají, jsou tyto části oblečení v azylových domech nejžádanějším artiklem.

Když se o tom dozvěděli zakladatelé značky Bombas Dave Heath a Randy Goldberg, rozhodli se svůj obchod s ponožkami využít k řešení. Pomocí obchodního modelu Jeden koupený = Jeden darovaný poskytuje Bombas potřebným nejen odolné, vysoce kvalitní ponožky, ale také trička a spodní prádlo. V roce 2013 společnost začala s několika páry darovaných ponožek. To, co se zdálo drobným skutkem laskavosti, během let přerostlo v hnutí s více než 75 miliony darovaných kusů oblečení a sítí s 3 500 partnery ve všech 50 státech. Tento úspěch prokázal, že i maličkosti mohou změnit svět. „Ponožky jsou víc než jen oblečení. Pro některé představují pomocnou ruku, znamení podpory nebo šanci zahájit konverzaci. Vytváříme a distribuujeme základní kusy oblečení, ale dopad daleko přesahuje pouhé produkty,” říkají zakladatelé.

Obrázek: hfc-4
Obrázek: hfc-2

Charitativní počin Bombas podnítil miliony činů lidskosti po celé zemi a stal se doplňkem činnosti mnoha organizací i jednotlivců pomáhajících ve své komunitě. Shirley Raines, zakladatelka Beauty 2 The Streetz, a její tým každou sobotu poskytují lidem bez domova ve čtvrti Skid Row v Los Angeles bezplatně kosmetické a kadeřnické služby, jídlo a dárkové tašky. Shirley rozdá zhruba 500 párů Bombas ponožek každý týden.

Obrázek: hfc-beauty-2-the-streetz

Zakladatel projektu Step Forward David Pinson z Cincinnati v Ohiu nabízí Bombas dary lidem, kteří se snaží dostat ze závislosti. Program Step Forward podporuje účast na komunitních běžeckých akcích s cílem budovat sebedůvěru a disciplínu, dva hlavní klíče k úspěšné rehabilitaci. Na každý maraton jsou běžci vybaveni speciálními košilemi, botami a nyní také ponožkami.

Obrázek: hfc-step-forwart

Nápad se dostal až na kliniku Front Street v Juneau na Aljašce, která poskytuje bezplatnou zdravotní péči lidem bez domova v odlehlých částech nejstudenějšího státu. Protože zde prší přibližně 200 dní v roce, někteří lidé onemocní zákopovou nohou, což je vážný stav, který bez vhodné léčby může vést až k amputaci. Čisté teplé ponožky jsou proto důležitou součástí péče mobilního týmu. 

Obrázek: hfc-front-street-clinic

Každý den vstupuje v USA do systému ústavní péče přes 700 dětí. Většina z nich dostane menší pytel, aby si s sebou vzaly několik svých věcí. Tyto děti byly zanedbávány a mnohdy mají pocit, že na nich nezáleží. Někteří z nich ani nevlastní zubní kartáček, pyžamo nebo spodní prádlo. Projekt Comfort Cases připravuje pro děti a mladé lidi v ústavní péči batohy plné osobních věcí.

Obrázek: hfc-3

Více než 90 tisíc rodin původních obyvatel je bez domova nebo žije v nevyhovujících bytových podmínkách. Domorodí obyvatelé zažívají největší potravinovou nejistotu ze všech demografických skupin v USA. Mezi partnery společnosti Bombas patří i kmenové komunity, které každý rok pozitivně ovlivní život více než 250 tisíc původních obyvatel USA.

Obrázek: hfc-partnership-with-native-americans