Prodavačka, řidička a porodní asistentka na obálce Vogue. „Jejich práce je nedoceněná,“ říká šéfredaktor

Obrázek: vogue-prvnilinie-small

Britský Vogue se pro své červencové vydání rozhodl udělat změnu. Namísto modelek umístil na obálku časopisu tři ženy, které si podle něj pro svou obětavost zaslouží vzhledem k posledním několika měsícům pozornost. Jsou jimi řidička nadzemní dráhy, porodní asistentka a prodavačka.

„Tato kapitola naší historie byla svědkem upření pozornosti na ty, kterým se jinak nedostává,“ uvedl šéfredaktor magazínu Edward Enninful jako zdůvodnění, proč lidé v Británii uvidí na obálce červencového Vogue trochu jiné ženy, než na které jsou u módního magazínu zvyklí.

Prodavačka potravin Anisa

Jednadvacetiletá Anisa Omar je studentkou druhého ročníku obchodního řízení a na studium si vydělává prací prodavačky v obchodu s potravinami Waitrose v Londýně. „Před pandemií se na nás lidé dívali jako na ty, kteří jim radili, kde najít vajíčka nebo komu si na něco postěžovat. Teď jsou mnohem laskavější. Už chápou, že jsme tu neustále, zatímco oni nemusejí ani opustit své domovy,“ uvedla pro Vogue ke změně nahlížení na práci prodavačky Anisa. Když se dozvěděla, že mají lidé kvůli šíření nemoci zůstat doma, ani na chvíli neváhala a šla jako kterýkoli jiný den do práce. „Tím, že chodíte do práce, se vystavujete většímu riziku nákazy. Ale stojí to za to, protože pomáháte lidem. Pokud můžu někomu přinést úsměv jen tím, že se sama usmívám, je to pro mě úžasný pocit,“ dodává Anisa.

vogue prvnilinie 2

Řidička nadzemní dráhy Narguis

„Nechtěla bych pracovat nikde jinde, tahle práce mě naplňuje“ říká Narguis Horsford, řidička londýnské nadzemky, která se stala další tváří červencového Vogue. Pro londýnskou dopravu (Transport for London) pracuje již deset let a nadzemní dráhu řídí pět let. Žije sama na severu Londýna a do práce vstává v nočních hodinách, budík jí zvoní mezi půl druhou a druhou hodinou ranní. „Nejsem žádná hrdinka. Ale jsem pyšná na to, že jsem řidičkou vlaku a na to, jak důležitou roli jako řidiči v současné době hrajeme. Naše práce a poskytované služby jsou velmi důležité, aby Londýn fungoval a hýbal se, a to i v této náročné době,“ uvedla Narguis. Stejně jako Anisa si i ona všimla změny v chování lidí. „Lidé se na mě víc usmívají a dokonce mi už i několikrát poděkovali! Pamatuji si na jedno ráno, kdy se na mě jedna paní usmála a řekla: ,Děkuji, paní řidičko‘. Odpověděla jsem, že se rádo stalo a cítila jsem v sobě velikou hrdost,“ vzpomíná.

vogue prvnilinie 1

Porodní asistentka Rachel

„Jsem šťastná, že můžu být se ženami v tak významných chvílích,“ říká 24letá porodní asistentka Rachel Millar, která uzavírá trojici. Do práce jezdí na kole a zdůrazňuje, jak je pro ni a její práci důležité, a to zvlášť v době, kdy se snaží ze zdravotních důvodů vyhýbat veřejné dopravě. „Jednou z nejtěžších chvil v poslední době pro mě bylo, když mi moje kolo někdo ukradl,“ posteskla si. Její kamarádka, která pracuje ve stejné nemocnici, však během několika hodin pomocí online sbírky vybrala víc než 500 liber, aby se Rachel mohla opět posadit na kolo a dopravovat se, kam potřebuje. Příběh o Rachel a ukradeném kole sdílel na Twitteru další její kolega a během hodiny jí místní firma darovala úplně nové elektrické kolo. „A to je jen jeden příklad z mnoha projevů laskavosti, kterých jsem byla v poslední době svědkem. Doufám, že tyto nelehké měsíce přinesou lidem pozitivní změnu,“ uzavírá.

vogue prvnilinie 3

Šéfredaktor britského Vogue Enninful na závěr dodává: „Změnilo se to, ke komu vzhlížíme a koho obdivujeme. Tihle lidé byli vždy hrdinové, udržovali naši zemi na nohách. Jsou to zároveň úplně obyčejní lidé a v obyčejnosti se skrývá tak nesmírná krása. Ale musela přijít mezinárodní krize, abychom si to uvědomili.”

Foto: Vogue