Vlnu solidarity a otevřeného srdce je třeba využít rovnoměrně, upozorňují organizace

Obrázek: pomoc-3

Data projektu Život během pandemie ukazují, že následkem epidemické situace a současného zdražování energií a dalších komodit se až 16 % českých domácností příjmově propadlo pod hranici, kterou bychom v době před dvěma lety označili za chudobu. Jde o skokový nárůst, který se výrazně promítl i do činnosti organizací pomáhajících lidem ve složité sociální situaci. Nyní stojí před další výzvou, zajistit pomoc pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, ale současně nezapomínat na naše potřebné.

„Dramaticky se zvedl počet žen, které podporujeme. Jen potravinovou pomoc vyhledá 120 žen týdně, což je nárůst ze zhruba 40 před rokem. Samozřejmě je také zvýšený tlak na tým a prostory, které využíváme. Museli jsme přes zimu zavést pravidlo, že Komunitní Centrum přednostně využívají ženy, které jsou venku. Po čtyřech hodinách se navíc musejí prostřídat. Kromě nich k nám totiž docházejí také osamělé ženy bydlící, ženy v prekérním bydlení, ženy ubytované v covidových hotelech a ženy z azylových domů,” shrnuje situaci před uprchlickou vlnou Rad Bandit z organizace Jako doma, která se věnuje ženám bez domova. Podobný vývoj popisuje i Barbora Antonová z brněnského spolku Vesna, který v posledním roce poskytuje pomoc samoživitelkám a rodinám v nouzi. „Ženy byly hodně nejisté, náklady i v ,levném’ bydlení (ubytovny) stouply o stovky až tisíce korun,” potvrzuje Antonová.

Náklady na pomoc se zvýší dlouhodobě

Pozornost a zdroje se aktuálně přesouvají na pomoc lidem z Ukrajiny. Lenka Vrbová z organizace Jako doma upozorňuje, že současné projevy solidarity vnímá velmi pozitivně, je však třeba zdroje nepřesouvat na úkor jiných cílových skupin, ale vytvářet nové. „Potřebujeme, aby to nebyla vlna, ale abychom přijali fakt, že tu zůstane vyšší množství potřebných a že náklady na péči se zvýší dlouhodobě,” vysvětluje. „Naše klientky mají velké obavy, jak to na ně bude doléhat. Stalo se nám, že očekávané potraviny do výdeje nedorazily, museli jsme se ozvat a s potravinovou bankou vykomunikovat důležitost kontinuity pro naše ženy,” dodává Rad Bandit. 

Vesna - ženský vzdělávací spolek v Brně provozuje Šatník pro rodiny ohrožené chudobou, který navazuje na činnost pražského Šatníku založeného novinářkou Norou Fridrichovou. Vesna však v současné situaci musela návštěvy českých rodin v Šatníku zrušit. „Jak jistě víte, přichází sem spousta lidí z války, mají maličké děti, nemají vůbec nic. Potřebují úplně všechno, od oblečení po kontakty na školy a lékaře. Sháníme pomoc pro děti s epilepsií a dalšími vzácnými onemocněními, alergiemi. Spousta žen je v depresi, potřebují psychologa a psychiatra. Sháníme pomoc pro ukrajinské Romky, které mají situaci extrémně těžkou, jak si dokážete představit. Děti i dospělí jsou traumatizovaní, u nás mají místo, kam můžou kdykoli přijít a dostat pomoc,” informují v dopise své klientky. 

Potřebujeme stabilní pomoc všem potřebným

Obě organizace potvrzují, že v současné době nemají zdroje, zaměstnance, kapacity ani prostory na to, aby se dokázaly věnovat stávajícím i nově přicházejícím klientům. „Je tu také tlak na to, abychom pomáhali uprchlíkům, což bychom rádi, ale už zde není s tím spojená nabídka zdrojů, přičemž pro nás je nepřípustné naše ženy opustit,” upozorňuje Lenka Vrbová. „Potřebujeme hlavně lidem říci, že jsou tu lidé v obdobné situaci, o jejichž osudy jsme se tolik nezajímali, a že je potřeba tuhle vlnu otevřeného srdce využít rovnoměrně i pro ně. Pokud by pomoc mířila pouze k uprchlíkům, pak nás čeká v budoucnu spousta společenských nepříjemností. Potřebujeme, aby vláda okamžitě začala řešit otázky spojené s životními náklady a fakt, že se 16 % populace propadlo do chudoby,” dodává.

„Hlavní město Praha nespoléhá jen na financování ze strany státu, kde na potřebu navýšení celkové alokace průběžně apeluje. Každoročně jsou vypisovány i vlastní grantové tituly Prahy, jejichž alokace se pravidelně navyšuje. Stejně tak dochází k pravidelné valorizaci i cenové hladiny tak, aby mohla být navyšována veřejná podpora jednotlivým poskytovatelům,“ uvedla radní hlavního města Prahy Milena Johnová, kterou HateFree Culture požádalo o vyjádření, a dodala: „Tíživé sociální situace některých spoluobčanů jsme si vědomi. Od roku 2020 dochází každoročně k významnému posilování terénních služeb a od roku 2022 i odborného sociálního poradenství specificky zacíleného na řešení dluhové problematiky. V praxi se ukazuje, že největším limitem současného rozvoje sociálních služeb jsou zdroje personální, nikoliv finanční.“

„Vláda se musí začít urgentně zabývat energetickou chudobou a zákonem o sociálním bydlení. Je potřeba zabránit dalšímu propadu lidí na ulici, do ubytoven a azylových domů. Sociální dávky musí realitu dnešních dní začít reflektovat. Sociální služby potřebují dlouhodobé stabilní financování,” naznačuje Rad Bandit. „Teď nárazově potřebujeme sehnat peníze na udržování potravinové pomoci, skladové prostory v Libni, jídlo a hygienu do Komunitního centra. Podpořit nás také můžete skrze tlačítko Darujme na našem webu,” uzavírá. Dárci v Brně mohou nosit do Vesny na Husově 18a denně od 10 do 18 hygienické potřeby, nádobí, matrace, deky, postele, skládací lehátka, léky nebo dekorativní kosmetiku. 

Úplný seznam aktuálně potřebných věcí najdete zde.
Informace o projektu Život během pandemie najdete zde.

Foto: Jako doma