Ve vězení absolvovali státní protipožární program, po propuštění začali pečovat o lesy. Motivují ostatní

Obrázek: vezni-hasici-small

Lawrence Jaramillo a Joshua Melendrez se poznali ve vězeňském zařízení v Novém Mexiku. Oba se zapojili do státního lesnického programu, který učí dovednosti využitelné při začlenění do společnosti po propuštění. Jeho prostřednictvím získali vědomosti o protipožární prevenci v lesích a zkušenosti s hašením požárů. Přestože dříve neměli v této oblasti žádné zkušenosti, trénink oba motivoval k životní změně. „Nemohl jsem si vybrat lepší trénink. Tlačí na tebe, nenechají tě vydechnout, nutí tě, abys byl každý den lepší kvůli sobě i svým spolupracovníkům,” popsal pro CNN Jaramillo. Po svém propuštění v minulém roce se tak muži rozhodli založit lesnickou společnost a zapojit do ní další bývalé vězně. „Život po propuštění může fungovat, rádi bychom jim to ukázali," říkají.

vezni hasici 1

„Předpokládám, že někteří lidé budou mít předsudky, protože jsme bývalí odsouzení. To nás ale nemůže brzdit. My se musíme snažit jít dál,“ říká Jaramillo, který spolu s Melendrezem na začátku roku založil společnost All Around Forestry, zabývající se lesnickou a hasičskou činností. A nedlouho po získání licence dostali první zakázku v Ponderoském křesťanském kempu. „Doufáme, že je to pro ně odrazový můstek a že v budoucnu získají další zakázky,” podotkl ředitel rady kempu Craig Mathews.

Všichni máme šanci

„Program poskytuje vězňům příležitost naučit se pečovat o přírodní zdroje. Získávají také certifikaci a pracovní zkušenosti, které jim poskytují skutečné příležitosti k úspěchu po návratu do komunity," popsala přínos státního vzdělávání ve věznicích pro CNN zástupkyně ředitele vězeňského zařízení Vistula Curry a dodala, že program již motivoval řadu vězňů k práci. „Spousta lidí ocení, když vidí náš úspěch. Hodně za to vděčíme programu, ale také sami sobě, naší snaze změnit se a zlepšovat,” dodal Joshua Melendrez.

A zakladatelé se snaží předat tuto zkušenost dalším. All Around Forestry má nyní šest zaměstnanců. Všichni pracovali ve stejném programu a po propuštění byli osloveni Jaramillem a Melendrezem. „Mám několik členů rodiny, kteří byli ve vězení a někteří z nich se tam stále vracejí. Chtěl bych, aby viděli, že to mohou dokázat,“ vysvětlil Jaramillo. „Všichni máme šanci," uzavřel.

vezni hasici 2

Foto: Archiv All Around Forestry