80letý muž zemřel v chudobě a opuštění. Na jeho pohřeb se sjelo 2000 cizích lidí

Obrázek: veteran-pohreb-small

 

Edward K. Pearson se narodil roku 1939 v americké Pensylvánii. Dětství prožil na farmě, skoro celý svůj život pak vstával ve tři ráno. Dvakrát přežil rakovinu a prožil posledních pětadvacet let svého života ve městě Naples na Floridě. Když v tomto regionu v roce 2017 udeřil hurikán Irma, byl přívěs, ve kterém žil, poničen. Odnesla to především střecha, do jeho kuchyně pravidelně zatékalo a byla proto plná plísně. Veterán, který sloužil v šedesátých letech v americké armádě, neměl, z čeho by poničené obydlí opravil. Ze svého nízkého příjmu si opravu dovolit nemohl, byl rozvedený a bezdětný. Neměl ani příbuzné, s nimiž by byl v kontaktu. Napadlo ho proto požádat o příspěvek z fondu na obnovu hurikánem poničeného majetku. Když se vydal na úřad, aby o pomoc požádal, zjistil, že nic nevlastní. Stal se obětí podvodníka, který z důvěřivého muže vylákal peníze, aniž by mu vlastnictví přívěsu převedl. A tak neměl ani nárok na příspěvek na opravu. Formálně totiž nebylo na co.

veteran pohreb 1

Úřednici Patty Trasher, která jeho případ prověřovala, bylo téměř osmdesátiletého opuštěného muže velmi líto, a tak se rozhodla jeho příběh sdílet na sociálních sítích. A stal se zázrak. Ozvali se mnozí lidé z okolí, kteří muži pomohli obydlí opravit. Darovali mu také celkem 1 600 dolarů na další potřebné výlohy. Jedna právnická společnost mu nabídla asistenci při řešení podvodného jednání, kterého byl obětí, s tím, že se v důsledku měl zanedlouho přestěhovat na novou adresu. To už však nestihl.

Úřednice se s Edwardem Pearsonem spřátelila a rozhodla se mu být nablízku. Už tehdy mu na přepážce dala své osobní telefonní číslo. „Bylo mi totiž hrozně. Neměl vůbec nikoho,” popsala pro Herald Tribune. Když se tedy podařilo problém s jeho přívěsem legálně vyřešit, rozhodla se svému o dvacet let staršímu známému zavolat. Zjistila však, že už nežije. Zemřel 31. srpna. Sám.

 

Když pohřební ústav zveřejnil informaci o posledním rozloučení s mužem, na něhož jeho okolí vzpomíná jako na milého a usměvavého dědečka, stal se zázrak podruhé. Ústav na konci svého stručného příspěvku uvedl: „Tento veterán nemá žádnou přímou rodinu. Vítáni jsou všichni.” Oznámení se začalo virálně šířit po sociálních sítích, sdíleli ho také někteří novináři nebo známé osobnosti. A 1. října se tak na pohřbu veřejnosti dosud neznámého muže sešly dva tisíce lidí. Připraveny pro něj byly také vojenské pocty.

veteran pohreb 3

„Četl jsem o panu Pearsonovi na Facebooku, o tom, že neměl žádnou rodinu, která by na jeho pohřeb mohla přijít. A tak jsem si řekl, že nemůže být lépe strávený den, než přijet uctít památku tohoto muže,” vysvětlil své důvody jeden z přítomných. Kondolence zaplavily také web pohřebního ústavu. „Neznám vás, ani nejsem Američan, ale děkuji vám za vaši službu,” zněla například jedna z nich.

veteran pohreb 2

Úřednice Patty Trasher se jeho pohřbu nakonec kvůli pracovním povinnostem zúčastnit nemohla. „Moc mě mrzí, že se svého nového domu nedočkal. Moc se na něj těšil. Mám ale radost, že se o něj aspoň poslední měsíce jeho života někdo staral a záleželo mu na něm. Jsem za to moc vděčná,” uvedla pro Herald Tribune. „Tak by to v naší zemi mělo být.”

Foto: Naples News