Češka na úřadě potkala osamělého seniora a změnila mu život. Nejlepšími přáteli jsou už více než rok

Obrázek: vendulka-frantisek-small

„Můj nejlepší kamarád je skoro o padesát let starší než já,” říká Vendulka Hrušková z Ústí nad Labem. Při návštěvě úřadu se dala do řeči se seniorem Františkem, který tam byl odnést papíry sousedce. Z náhodného setkání vzniklo pevné přátelství trvající již déle než rok. „Doporučuji všem najít si takového kámoše. Uděláte tím radost sobě i jemu, osamělému člověku uděláte život hezčí,” doporučuje.

vendulka frantisek 1

Čtyřicetiletá Vendulka pracovala jako dobrovolnice. Nyní však její plnou péči potřebuje šestiletý autistický syn. Přesto se i dál věnuje řadě dobrovolných aktivit - chodí číst dětem do školky, namlouvá knihy pro nevidomé děti a čas si udělá i na úklid okolní krajiny. Čtyřikrát týdně se pak vídá se svým nejlepším přítelem, seniorem Františkem. Tato netradiční dvojice se poprvé setkala na úřadě. Vendulku v té době čekal kurz, aby mohla jako dobrovolnice pracovat v domově důchodců. František ji proto požádal, zda by s ním zašla na kávu, jelikož žije sám a nemá nikoho, s kým by si povídal. „Takto začalo naše báječné přátelství,” uvedla Vendulka na svém facebookovém profilu.

vendulka frantisek 5

Výlety, dovolená i návštěvy kaváren

U jedné kávy nakonec nezůstalo. Vendulka a František se vídají již více než rok. „Podnikáme výlety do okolních měst, kde navštěvujeme galerie, výstavy, muzea, knihovny, hrady i místní kavárny. Pan František má rád kafíčko, já zase dortíčky, vyhledáváme restaurace, kde mají vegan či raw výrobky,” popisuje pro HFC Vendulka. „Návštěva muzea je velký zážitek s panem Františkem, protože je to pamětník a vše vždy oživí vyprávěním a vzpomínkami. Vymyslela jsem, že sepíšeme jeho životní zážitky z války i komunismu,” dodává.

vendulka frantisek 2

A Františka vřele přijala i celá Vendulčina rodina. „Moje rodina přijala pana Františka kladně, děti ho vnímají jako hodného dědečka,” přibližuje Vendulka. Senior se tak zúčastnil i mnoha rodinných aktivit, například dovolené v kempu. „František byl kupodivu na dovolené podruhé v životě a na houbách poprvé, takže si to moc užil,” popisuje zážitek jeho kamarádka. Vendulka se také snaží splnit některá ze seniorových přání. Uspořádala proto pro něj například filatelisticko-numismatické setkání. „Také rád chodí po obchodech s oblečením. Jeho žena se ráda pěkně oblékala a on chodil vybírat oblečení s ní, tak chodíme spolu okukovat v obchodech,” doplňuje.

vendulka frantisek 4

Dobrý skutek a inspirace

„Věkový rozdíl nepociťujeme, jsme prostě bezva kámoši, kteří si ze sebe utahují a hodně se spolu smějí. A mohu prohlásit, že ho prostě zbožňuji. Má energii na rozdávání, je aktivní, jde do každé taškařice. Přitom je také velký kritik na mne i okolí, který se nestydí říct, co si myslí. Je prostě úžasný muž a srandista a výborně vaří,” hodnotí přátelství Vendulka. Svou zkušenost se proto rozhodla sdílet s dalšími lidmi, které by ráda inspirovala. „Toto přátelství bych doporučila všem. Je mnoho opuštěných lidí různých věkových skupin, které by to mohlo navnadit. Je to dobrý skutek a pomoc pro člověka, který je sám. Ale i nás jeho společnost velice obohatila, především jeho vyprávění z dob minulých. Navíc mé děti vidí, co dělám, a jdu tím jim i okolí příkladem,” uzavírá.

Foto: Vendulka Hrušková