V Opavě odstartovala výstava HateFree?. Představuje současné umění

Obrázek: f5a3640

Ve středu 16. února byla v opavské Galerii Eisler zahájena výstava HateFree?. Představuje díla několika českých umělců a umělkyň, kteří jimi reagují na téma předsudků nebo identity. Výstava, jejíž kurátorkou je Karíma Al-Mukhtarová, potrvá do 1. května a přináší bohatý doprovodný program.

Výstava HateFree? je součástí celostátního projektu HateFree Culture, který reaguje na dlouhodobý nárůst negativních postojů vůči menšinovým skupinám obyvatel ČR a volně navazuje na výstavy uvedené pod stejným názvem v roce 2015 až 2016. 

Obrázek: f5a3657

Každý z nás se za svůj život setkal s předsudky, které většinou vycházejí z domněnek, zjednodušení zkušeností či nevhodného zobecnění. Přestože předsudky mají mnoho podob, nejvíce se nám vybaví ve spojitosti s diskriminací menšin. Přitom s touto problematikou se setkává v podstatě každý z nás. Stačí nosit brýle, mít jiný účes nebo být ženou v domácnosti. 

Obrázek: f5a3754

Tvorba předsudků je pro každého z nás přirozenou záležitostí. Jedním způsobem, jak se jich zbavit, je pochopení daného tématu hlouběji. Konec konců i na tuto výstavu může návštěvník dorazit s předsudkem, zda ho nečeká výchovná až agitační výstava, která mu má ukázat správný směr. Tak černobílé to ale není. 

Obrázek: f5a3719

Ke spolupráci na výstavě HateFree? byla oslovena šestice umělců, kteří ukazují častá témata vybízející k předsudkům v jiném světle. Ti byli v rámci kurátorského záměru vyzváni, aby si zvolili jedno heslo, které jejich téma charakterizuje, a v návaznosti pak definovali své umělecké vyjádření.  

Obrázek: f5a3593

V tvorbě některých autorů téma předsudků rezonuje dlouhodobě. Na výstavě se můžete setkat s různými formálními přístupy. Autorské duo Pode Bal představí instalaci fragmentů kinetické sochy Zahrádka z roku 2004, která byla během své první a zároveň poslední prezentace napadena neznámým útočníkem přesně dle společenského očekávání. Obrazy Barbory Lungové se mohou na první dojem jevit jako filmové scény, přesto v nás vyvolávají napětí díky své vrstevnosti a množství symbolů, které skrývají křehký svět vztahů a lásky. Další autorky představí nové práce vytvořené exkluzivně pro tuto výstavu.

Obrázek: f5a3732

Dojem: Pode Bal (Petr Motyčka, Michelle Adlerová)

Dojem se mění bojem v pojem.

Obrázek: f5a3558

Láska: Barbora Lungová

Dodává nám odhodlání a sílu vytrvat.

Obrázek: f5a3611

Život: Martin Pondělíček

Kameny mluví

Obrázek: f5a3575

Postoj: Tamara Moyzes

Jako žena, menšina a 3. generace holocaustu, je mou součástí „strach", který ve mně evokuje bojovat a zaujmout postoj!

Obrázek: f5a3690

Tělo: Kateřina Olivová

Puknu a budou ze mě tryskat pestrobarevné proudy plné glitrů, způsobím potopu. Pomalu budu zaplavovat krajinu, všechno bude duhový, voblemcaný, od glitrů, od Kači.

Nejen že chci, abyste chápali a respektovali, že moje tělo je moje a vy mi nemáte do čeho kecat. Já navíc chci, abyste sledovali, jak svoje tělo miluju, obdivuju, vystavuju, hýčkám, jak s ním pracuju a s láskou, obdivem a úctou ho používám! Fascinovaně koukám, jak je moje tělo hebký a měkký, jak se třepe, když se hýbu. A co teprve umí! Tohle tělo nejen že každý den pěkně funguje, taky umí dávat život. Vytvořilo, porodilo a dalších pět let kojilo a živilo dítě. Jestli tohle není zázrak, tak nic. Superschopnosti mého a všech těl mě uvádějí v úžas každý den. 

Obrázek: f5a3650
Obrázek: f5a3643