V 68 letech se stala modelkou. Mění standardy krásy na molech i v médiích

Obrázek: rosa-ov

Normy krásy v módním světě podle kritiků připomínají klec. Lidé, kteří chtějí zasvětit svůj život módnímu průmyslu, musí dodržovat řadu přísných pravidel týkajících se věku, vzhledu i chování. Výzkumy potvrzují, že rozmanitost ženských těl je na molech a v médiích velmi omezována a neochota vnímat potřeby žen starších 40 let přispívá k přesvědčení, že přirozeně stárnoucí těla jsou společensky nežádoucí. Prolomit tyto stereotypy je cílem Rosy Saito, která se stala modelkou před třemi lety ve věku 68 let. Rosa ukazuje, že věk není měřítkem krásy ani talentu.

Obrázek: rosa-6

Rosa Saito se narodila jako Setsuko Saito v Araçatubě, ve vnitrozemní oblasti Sao Paulo. Žena s japonským původem byla už od dětství talentovaná. Zabývala se především zpěvem, kreslením a psaním. „Vždycky jsem věděla, že se budu věnovat něčemu kreativnímu, tvůrčímu,” popsala Rosa. Své schopnosti využila i v práci s květinami, kterou se živí. Trvalo však mnoho let než dostala možnost svůj talent rozvinout naplno. Tři roky pečovala o svou matku upoutanou na lůžko a výchova tří dětí zůstala na ní poté, co její předčasně zemřel mažel. Těžká životní období jí pomohlo překonat nadšení pro zahradničení. „Důležité je stále hledat a nacházet sám sebe. Já si svoje chvíle klidu užívám mezi mými rostlinami. Chodím do zahrady a mluvím s nimi,“ svěřila se.

Obrázek: rosa-3

Před čtyřmi lety ji nečekaně oslovili lidé z módního byznysu s nabídkou práce. „Dvakrát to byli profesionálové z modelingové agentury Mega a jednou fotograf. Nápad jsem nechala rok uzrát, vždyť je to náročné a má to i své stinné stránky. Nebylo to něco, do čeho bych se pustila jen tak naslepo,“ řekla k tomu později Rosa. V 68 letech se rozhodla ke skoku a brzy zjistila, že práce modelky je splněním jejích snů. Jedním z důvodů jejího rozhodnutí byla i touha pečovat o sebe. „Vdala jsem se, otěhotněla, pořád jsem se někomu věnovala. Chtěla jsem si zkusit, jestli to dokážu změnit," uvedla.

Touha po přirozenosti 

Rosa byla vždy štíhlá a vysoká. Svoji postavu modelky dává do souvislosti s výchovou. „Byla jsem vedena k přirozenosti. V podstatě jsem tak trochu proti všemu chemickému. U nás byl vždy základem čaj a přírodní produkty. Takže jsem se o sebe starala pomocí aloe, kokosového oleje, olivového oleje,“ popsala. Zdůraznila také potřebu souladu fyzické a psychické stránky. „Podstata krásy je v tom, že se opravdu staráte o své myšlenky, o svou spiritualitu. Žena se může stát přirozenou, okouzlující a přátelskou. To je mnohem víc než celá ta moderní vyhlazená a dokonalá krása. Podle mého názoru je mnohem důležitější obsah než obal,“ dodala modelka.

Obrázek: rosa-4

Rosa Saito povzbuzuje všechny, aby šli za svými sny bez ohledu na věk nebo styl. Standardy módního a kosmetického průmyslu jsou podle ní utlačující, ale nejde o nic, co by nešlo změnit. „Mám pocit, že změna pomalu přichází. Lidé žijí déle, více se o sebe starají a společnosti se potřebují otevřít této skupině potenciálních zákazníků,“ vysvětlila modelka, která se nechystá používat botox ani skrývat své šedé vlasy pod barvou. „Samozřejmě že jako žena bych na sobě chtěla změnit pár věcí. Tak to máme asi všechny, ale nejsem se sebou nespokojená. Cítím se krásně,“ prohlásila. „Nevěřím, že stárnutí je to správné slovo. Řekla bych učení. Stále se učím a mám pocit, že čím více se učím, tím méně vím,” uzavřela.