Uprchlice vyšly na nejvyšší horu Maroka. Upozornily na násilí na vysídlených ženách

Obrázek: 61b7286b3

Na více než čtyřtisícový marocký Tubkal se vydaly ženy původem ze Sýrie, Jemenu, Konžské demokratické republiky, Konga, Libye a Senegalu, které našly nový domov právě v Maroku. Byla to jedna z akcí 16denního programu proti genderově podmíněnému násilí, kterou zorganizoval Úřad Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR).

„Neviděla jsem sníh od té doby, co jsem opustila Sýrii. Stále nemůžu uvěřit tomu, že ho zase vidím!“ říká nadšeně Syřanka Hanin. 24letá studentka medicíny odešla ze Sýrie a roku 2012 našla nový domov v Maroku. Nyní spolu s 12 dalšími ženami upozorňuje na to, jakému násilí čelí ženy ve svých domovských zemích, ale i poté, co jsou nuceny z nich uprchnout, a následně také v hostitelských komunitách. „Chceme vyslat vzkaz zvláště ženám, že jsme s nimi,“ uvedla Hanin krátce před začátkem náročné cesty na nejvyšší horu západoafrického Maroka. 

Obrázek: 61b729491

Na dvoudenní cestu k vrcholu vyrazily z obvyklého východiska, vesnice Imlílu, vybavené trekovými holemi, teplým oblečením a šátkem v oranžové barvě, která symbolizuje boj za ukončení násilí na ženách a dívkách. Skupina postupovala pomalu, ale vytrvale po strmých kamenitých stezkách směrem k vrcholu. Během cesty se vzájemně podporovaly, protože cesta byla náročná, a to i pro profesionální fotbalistku, 27letou Faridu z Konžské demokratické republiky. Do Maroka přišla v roce 2018 a dnes hraje za atletický klub Kawkab v Marrákeši. 

Obrázek: unhcr

Noc strávily ženy v horské chatě, kde si i přes únavu z vysilující cesty dlouho do noci povídaly. Některé z nich se ostatním svěřily se svými traumaty a prožitým násilím. Ráno se vydaly na poslední úsek cesty. Po několika hodinách došly k impozantním vodopádům Ighouliden, které se nacházejí ve stínu vrcholu hory. Po jejím zdolání každá prožívala tuto výjimečnou chvíli jinak. 28letá Valerie, která uprchla z Kamerunu, dorazila do Maroka po měsíc trvající cestě přes nigerijskou a alžírskou poušt. Tu musela ve velké míře zdolat pěšky. Když stála u vodopádů, zadržovala slzy. Cesta v ní totiž vyvolala těžké vzpomínky na putování pouští, aby se dostala do bezpečí. Výšlap na horu však pro ni měl terapeutické účinky. „Atmosféra byla s těmito ženami úžasná. Když jsme měly sílu, zpívaly jsme, tančily jsme. Byla to pro mě terapie. Umožnilo mi to postavit se svému strachu. Je skvělé, že můžeme podniknout takovou cestu a užít si ji, aniž bychom do ni byly nuceny,“ naráží  na strastiplnou cestu z Kamerunu. 

Maroko v současnosti hostí více než 17 500 přihlášených uprchlíků a azylantů z 50 zemí světa. UNHCR se chce aktivně věnovat problému násilí na vysídlených ženách a prolomit tabu, které ho obestírá. Jedna z pěti násilně vysídlených žen na celém světě totiž čelí sexuálnímu násilí.

Foto: UNHCR/Ass Hagouchi

Obrázek: unhcr-vyslap-na-tubkal