Ukrajinci Vánoce slaví až v lednu. Už teď ale děti uprchlíků nazdobily stromeček pro dlouhodobě nemocné

Obrázek: 20221222-164004-1

Více než 100 000 ukrajinských dětí oslaví letos Vánoce v Česku. Zatímco české Vánoce už jsou za dveřmi a Štědrý večer připadá tradičně na 24. prosince, na ty ukrajinské dojde až po Novém roce. Datum vypočítané podle gregoriánského kalendáře není jediným rozdílem, kterým se ukrajinská oslava narození Spasitele od té tuzemské liší. V centru Young Caritas v Praze se rozhodli ukrajinským dětem české tradice přiblížit a společně ozdobeným stromkem potěšit pacienty oddělení dlouhodobě nemocných.

„Pod stromeček si dárky nedáváme a řízky ani smaženého kapra na Štědrý večer neservírujeme,“ vysvětluje hned na začátek Oksana Stehnyak, terénní pracovnice Young Caritas. Ukrajinské děti už v době českých Vánoc mají dárky naděleny, rozdává je svatý Mikuláš v noci z 18. na 19. prosince, a dospělí by se zas před Vánoci připadajícími na 6. ledna včetně štědrovečerní večeře měli 40 dnů postit, což znamená především nejíst červené maso a sladkosti a nepít alkohol. Štědrému večeru se říká Svatý nebo Vilija a slavnostní tabule čítá 12 postních chodů, stejně jako bylo apoštolů. Naopak adventních svíček je o jednu méně, protože symbolizují svatou trojici.

Dárky dvakrát

Na tyto zvykové rozdíly bylo potřeba myslet, když se zaměstnanci a dobrovolníci Young Caritas rozhodli k příležitosti otevření centra pro ukrajinské uprchlíky v Praze uspořádat mikulášskou besídku. „Museli jsme dětem vysvětlit, že přijde Mikuláš v doprovodu čerta a anděla, ale dárky nepřinesou. Za písničku nebo říkanku nadělí ovoce a laskominy,“ směje se Stehnyak při vzpomínce, jak na ni děti koukaly vyjeveně. Nakonec se jim ale česká tradice líbila, protože, jak si to přebrala malá Nikola, české děti dostanou dárky vlastně dvakrát. „Na Mikuláše dostanou malé dárky a pod stromeček velké,“ vyložila si české tradice po svém pětiletá holčička. 

Obrázek: img-4980-heic
Obrázek: img-4969-heic

Ukrajinské děti nazdobily vánoční stromeček pro pacienty na oddělení dlouhodobě nemocných v Nemocnici Na Františku.

„Na mikulášskou besídku dorazilo tolik rodičů s dětmi, že jsme se rozhodli uspořádat ještě vánoční komornější setkání,“ říká koordinátorka centra Young Caritas Lucie Konvalinková. Tentokrát se chtěli nejen potkat, ale také se s dětmi a jejich rodiči domluvit, aby v rámci předvánočního usebrání potěšili ty, kteří se svými blízkými být nemohou. Dobré skutky a sounáležitost jsou totiž součástí jak české, tak ukrajinské tradice. Jen 500 metrů od Young Caritas se nachází Nemocnice Na Františku a právě tam telefonovali s tím, že by rádi věnovali pacientům pro radost vánoční stromek s vlastnoručně vyrobenými ozdobami. 

„Rádi jsme přijali a rozhodli se stromeček umístit před oddělení dlouhodobě nemocných, kde i během Vánoc zůstávají pacienti. Přímo na odděleních z hygienických důvodů živé stromky být nemohou,“ vysvětluje tisková mluvčí Nemocnice Na Františku Lucie Krausová. 

Kuťu, nebo rohlíček

Na vánoční setkání 21. prosince se zdá být vše nachystáno. Trio hudebníků zkouší koledy, na talířcích voní cukroví a v hrnci vře nealkoholický punč. Do centra Young Caritas, jež vzniklo pod neziskovou organizací Charita ČR s podporou městské části, pražského magistrátu a Ministerstva vnitra, se trousí první hosté. Především rodiny s dětmi, které přes rok navštěvovaly klubovnu nebo kurzy češtiny, ale objevují se i zcela nové tváře. Suterénní prostor je vybaven jako herna žíněnkami, sedacími pytli a gauči a učebna dohromady. Jen lavice jsou pro dnešek spojené dohromady, aby se na nich společně daly vyrábět vánoční ozdoby. Dobrovolnice, středoškolské a vysokoškolské studentky, dětem pomáhají zažehlit ozdoby z korálků nebo poskládat stromeček či hvězdu z papíru. Děti obvykle jednu udělají pro sebe a druhou pověsí na připravenou jedli. Kromě tradičních koled zaznívají dětský výskot, rozverný hovor i trocha pláče těch nejmenších, na kterých je těch podnětů příliš. Pauzu vyplní divadlo z nízkoprahového klubu, do jehož improvizace o sněhové kalamitě se děti čile zapojují. 

Malý Štěpán si na talířek rozvážně klade vanilkový rohlíček, malinko si kousne a nepozorovaně se jej snaží vrátit zpět. Nechutná mu. „Nejlepší je kuťa,“ říká rozhodně. Má na mysli sladké ukrajinské jídlo z krup nebo jáhel se sušeným ovocem a ořechy, podle kterého se někdy přezdívá celému Štědrému dni. Podobně jako Štěpán se o chvíli později tváří Václav, zaměstnanec Young Caritas, když kousne do koláče, který připravila jeho ukrajinská kolegyně. Spojení kefíru a jablek mu vůbec nejde pod vousy, na rozdíl od ukrajinských dětí, jež si přidávají. 

Těch rozdílů, kterými se liší oslavy tuzemských a ukrajinských Vánoc, by se dalo najít nepočítaně, válka ale nutí hledat spíše průsečíky obou kultur. Ostatně také Svatý synod Pravoslavné církve Ukrajiny letos na podzim umožnil konání bohoslužeb už od 25. prosince, aby se ještě víc odklonili od ruských tradic a přiblížili těm západním. Když je stromeček téměř hotov, děti se s ním ještě společně vyfotí, aby pacienti v nemocnici viděli, kdo jej pro ně ozdobil.

Obrázek: img-4957-heic
Obrázek: 20221222-112901-3

Z Centra Young Caritas na pomoc lidem z Ukrajiny putovala nazdobená jedlička do Nemocnice Na Františku v Praze.

Otázka zvyku

„Takové ozdoby jsem ještě neviděla. Hezky jimi proniká světlo,“ říká pacientka z oddělení dlouhodobě nemocných a zastavuje se na chvíli na chodbě u jedličky. Věsí se poslední ozdoby, které cestou do Nemocnice Na Františku opadaly, na okně už jsou nalepené fotografie dětí, které stromeček ozdobily. „Kapacita oddělení je 46 lůžek, přibližně polovina pacientů nemůže na Vánoce domů,“ vysvětluje tisková mluvčí Krausová. Mezitím přichází vrchní sestra s kolegy, aby se dětem u stromečku na oplátku vyfotili. Někteří z nich slouží i na Štědrý večer, ale na to jsou zvyklí. Naopak děti z Ukrajiny si v novém roce musí zvyknout, že do školy se jde hned po Novém roce, doma by prázdniny trvaly až do 16. ledna. To bude asi to nejmenší, co jim v roce 2023 překáží, mnohem horší je, že válka pokračuje dál. PF 2023 se tak zdá být jasné, přejme si, aby co nejrychleji skončila.

 

 

Foto: Young Caritas