Studentka psychologie uklízí domovy lidí v těžkých životních situacích. Dává jim tak výraznou podporu

Obrázek: klid

Brogan Ingram je studentkou psychologie. A protože ví, jak úzký vztah panuje mezi uklizenou domácností a psychickou pohodou, nabízí zdarma úklidové služby lidem, kteří se vlivem fyzických nebo psychických problémů dostali do situace, kdy nejsou schopni uklidit svoji domácnost a žijí ve velmi špatných hygienických podmínkách. Navrácením domácnosti do původního stavu poskytuje Brogan Ingram lidem velmi potřebnou šanci začít znovu a cítit se lépe.

„Ke každému úklidu přistupuji s laskavostí a úctou,“ říká Brogan. Nejčastěji pomáhá s úklidem domácnosti svobodným matkám, hendikepovaným či lidem, kteří se potýkají s psychickými potížemi. Kromě úklidu často rodině či jednotlivci přinese nákup, čisticí prostředky nebo hračky pro děti. 

Před dvěma lety začala své úklidy natáčet a sestřihy videí sdílí na Tik Toku, kde ji sledují více než 4 miliony lidí z celého světa. Svá videa sdílí také na Instagramu. „Často musím svým sledujícím připomínat, že by rozhodně nikdo nechtěl žít způsobem, jakým žijí tito lidé, a že takhle žít není jejich vědomé rozhodnutí. Poslední, o co ti lidé stojí, je odsuzování od druhých. Hodnota lidí nezávisí na tom, jak jsou jejich domácnosti uklizené,“ upozorňuje Brogan.

Během osmi let studia psychologie na univerzitě zjistila, jak úzký vztah panuje mezi duševním zdravím a uklizeným domovem. „Myslím si, že toto téma není ani dostatečně prozkoumané, ani se o něm nemluví. Velmi mu schází osvěta,“ myslí si. „Nepořádek podvědomě ovlivňuje náš mozek. Ten přijímá všechny okolní podněty a pokud žijeme v chaotickém a přeplněném prostředí, zvyšuje se hladina kortizolu, což je stresový hormon,“ vysvětluje Brogan. Člověk potom může mít pocit, že i snadné úkoly je nemožné splnit, chybí mu motivace a vede k prokrastinaci. „To vše ovlivňuje naše duševní zdraví. Život v takové domácnosti má vliv na úzkost, depresi, spánkový režim a zvyšuje šanci na rozvoj srdečních chorob,“ doplňuje. 

Dokud nezačala pomáhat ve velmi zanedbaných domácnostech, netušila, že takhle někdo žije. „Když jsem pak uklidila svůj první dům, viděla jsem na jeho majitelce tu obrovskou úlevu a novou chuť do života,“ vzpomíná Brogan Ingram. Poté, co předá uklizený byt či dům, nechá svým klientům dostatek čisticích prostředků, aby měli jak pořádek udržovat. Některým připraví také plánek, jak při úklidu postupovat, aby ho zvládli sami. Svým klientům radí, aby si pořídili čisticí prostředek na nádobí a tekutý písek coby základní uklízecí prostředky. „Další zásoby si můžete vytvářet za pochodu, ale začněte od základů. Než abyste se odhodlávali týdny, abyste pak strávili celý den úklidem celého domu, rozdělte si ho na části a každý den věnujte jedné části 30 minut. Změní vám to život a pomůže vám to vyhnout se negativním myšlenkám a odporu vůči úklidu obecně,“ radí. 

Foto: Facebookový profil Brogan Ingram