První knížka, měsíc doučování či včelí úl a litry pitné vody. Nadělte blízkým dárek, který pomáhá

Obrázek: skutecny-darek-2020-small

I v České republice žijí děti, které nikdy neměly svoji vlastní knížku. „Nikdy se neproháněly Foglarovými stínadly nebo neprožívaly dobrodružství s Harry Potterem. Jejich rodiče si knížky většinou nemůžou dovolit,“ uvádí organizace Člověk v tísni. Díky ní máte letos opět možnost pořídit potřebným lidem Skutečný dárek, tedy dárek, který jim pomůže překonat těžkou situaci nebo životní podmínky. 

„Krize dopadá nejvíce na ty nejslabší. U nás na domácnosti, často jen s jedním rodičem, které nemají ani jeden počítač a dostatečné připojení nebo lidé, kteří upadli do dluhů,” říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni. „Ve světě to jsou obyvatelé nejchudších nebo válkou zasažených zemí, rodiny, které ještě před příchodem krize jen tak tak vyšly s jedním jídlem denně a jsou zcela bez rezerv. Všechny ty je možné letos podpořit koupí nových skutečných dárků, které reagují na dopady koronavirové krize doma i ve světě, kde Člověk v tísni pracuje,” dodává.

skutecny darek 2020 3

Darujte doučování či předškolní přípravu

Skutečné dárky jsou forma pomoci potřebným lidem jak v České republice, tak ve světě. Pořízením Skutečného dárku pomůžete chudým zemědělcům postavit se na vlastní nohy, zajistit lékařské ošetření, podpořit dívky v boji za jejich práva v různých zemích světa či pomoci českým dětem z chudých rodin získat svou vlastní knížku, zajistit jim doučování na celý měsíc nebo předškoláky připravit na nástup do školy. „V Česku je bohužel spousta dětí, které neznají pohádky a písničky. Mají omezenou slovní zásobu. Neví, jak držet tužku. Jejich rodiče se jim neumí věnovat a nedokáží je připravit na nástup do školy. Bez vzdělání mají děti ale jen malé šance v životě uspět,“ upozorňuje organizace Člověk v tísni. Skutečným dárkem První krůčky do školy tak můžete přispět na fungování předškolních klubů, kde ČvT pomůže ohroženým dětem udělat první krůčky do školy.

skutecny darek 2020 2

Adélka úspěšně postoupila do 2. třídy

O tom, jak velká pomoc je pravidelné doučování, svědčí případ osmileté Adélky. Když v době uzavření škol přestala s vyučováním, protože neměla ani počítač, ani internet a nemohla se účastnit online výuky, hrozilo, že bude muset první třídu opakovat. „Když jsme se dozvěděli, v jaké situaci Áďa je, začali jsme hned s doučováním. Kromě doučování jsme spolu trávili i její volný čas, což je pro ni nesmírně důležité. Vzali jsme ji do města, na zmrzlinu nebo na malé výlety do okolí. Od začátku spolupráce nenastal jediný problém ani v komunikaci s maminkou, ani s její dcerou. Nikdy nic nezrušily, namísto toho jsou vždy důkladně připraveny. Áďa má pravidelnou školní docházku a doma se pečlivě připravuje. Od rodiny cítíme obrovský vděk za pomoc, kterou jim poskytujeme,“ konstatuje s úsměvem Barbora Vlachá z karlovarské pobočky organizace Člověk v tísni.

Skutečné dárky pomáhají i v Africe

Skutečný dárek můžete poslat také do rozvojových zemí. Včelí úl, kozy, ovce či sazenice stromků můžete poslat do afrických zemí. „Drobní zemědělci nebo řemeslníci díky těmto darům dokážou uživit sebe a své rodiny a nemusejí být závislí na cizí pomoci,“ uvádí ČvT. Lidé, kteří tento dar dostanou, jsou pečlivě vybíráni a hledají se tací, kteří se budou o darované zvíře dobře starat a s nářadím dobře zacházet. „Pro nové chovatele, rolníky a řemeslníky také zajišťujeme školení, kde se dozvědí vše, co budou ke své živnosti potřebovat,“ doplňuje organizace.

skutecny darek 2020 1

Děti z rozvojových zemí často místo školní docházky stojí ve frontě u studní na pitnou vodu. I jim můžete pomoci, a to například věnováním 10 tisíců litrů pitné vody, vodovodním kohoutkem či pumpou na pitnou vodu. Ulevíte jim i v případě, že jim pořídíte několik kanystrů na vodu. Dalšími dárky, kterými pomůžete chudým lidem, jsou například školní potřeby, dámské hygienické potřeby, bezpečný porod, lékařské ošetření či teplé oblečení pro děti, které musely s rodinami opustit svůj domov a uprchnout před válečným konfliktem či přírodní katastrofou. „Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za kterou zvířata, osivo a další komodity nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek.

Proč pomáhat v Africe?

Ačkoli řada lidí nevnímá pomoc v zahraničí jako naši morální povinnost, organizace Člověk v tísni si stojí za tím, že pomáhat v zahraničí je v našem strategickém zájmu. „Rozvojová spolupráce je prevencí větších problémů v budoucnu, a to i v případě migrace. Zlepšování pracovních příležitostí a dostupnosti vzdělání na místě se nám vyplatí. V Česku působí tisíce neziskových organizací  a Člověk v tísni jednou z mála, která zdůrazňuje sdílení odpovědnosti a práci ve světě. Věříme v nutnost poskytování pomoci bez ohledu na jakékoli hranice. V Česku přesto pracujeme, pomáháme ve více než 60 městech a během pandemie pomoc rozšiřujeme,“ popisuje práci ČvT Tomáš Urban, vedoucí mediálních a informačních projektů.

skutecny darek 2020 4

Kde Skutečný dárek pořídit?

„Loni si netradiční dárek pořídilo 15 000 dárců, kteří loni na e-shopu nakoupili přes 37 000 darovacích certifikátu. Více než polovina byli nově nakupující, které přilákala možnost pomoci touto netradiční cestou a ještě vyřešit otázku dárků. Dříve si lidé kupovali především tištěné certifikáty, loni ale více než třetina lidí dala přednost certifikátu elektronickému, který následně přepošlou e-mailem, nebo si vytisknou a darují v obálce svým blízkým,“ uvádí Urban.

Skutečné dárky můžete koupit přes e-shop nebo v některé z 24 prodejen Albi.

Foto: Člověk v tísni