Sikhští lékaři oholili plnovous. Chtějí sloužit pacientům s koronavirem. „Je to těžké rozhodnutí,“ říkají

Obrázek: sikhsti-lekari-kovid-small

Dva kanadští lékaři, kteří vyznávají sikhismus, si oholili vousy, aby mohli i nadále léčit pacienty s koronavirem. Ačkoli se zdá, že oholit si vousy nebo bradku je běžná věc, která nestojí za zmínku, v případě sikhů jde o vážné rozhodnutí, neboť nechat si růst plnovous je jedním ze symbolů, takzvaných „pěti K“, sikhismu.

Dr. Sanjeet Singh-Saluja, lékař na pohotovosti McGill University Health Centre (MUHC) v Montrealu, uvedl, že on a jeho bratr, taktéž lékař, si oholili vousy, aby mohli poctivě nosit respirátory N95. „Jedním z pilířů sikhismu je séva, služba druhým. Vždy jsem vnímal svou práci v MUHC jako možnost splnit tento úkol,“ vysvětlil Singh-Saluja ve videu. „Nicméně dalším pilířem naší víry, jak mnozí z vás vědí, je kéš, tedy nechat si přirozeně růst ochlupení jako úctu k dokonalosti Božího stvoření. V době pandemie jsem čelil existencionální krizi, kdy mě výše uvedené výrazně omezovalo v možnosti sloužit,“ svěřil se.

Bratři si tak museli vybrat, zda přestanou pracovat, protože nemohli přes husté vousy nosit potřebné ochranné pomůcky, nebo se oholí. Z úcty ke svým lékařským slibům a náboženské povinnosti sloužit, si lékaři zvolili druhou možnost. „Toto je rozhodnutí, ke kterému jsme dospěli po mnoha týdnech hlubokého přemýšlení a probdělých nocích. Pro nás jde o velmi těžké rozhodnutí, nicméně cítíme, že je v této době nezbytné,“ dodal Singh-Saluja. MUHC, kde bratři pracují, se vyjádřila pouze stručně, že jde o osobní rozhodnutí obou lékařů.

"> 

Ačkoli zní příběh téměř dojemně, rozhodnutí lékařů se setkává také s negativními ohlasy a podle jiných vyznavačů sikhismu nemá být stavěn takto černobíle. „Příběh vlastně říká, že buď si oholíte bradky, nebo nemůžete sloužit své komunitě v době, kdy vás nejvíc potřebuje. A pokud znáte aspoň něco ze sikhského učení, víte, že pro oddaného sikha není ani jedno z toho akceptovatelné,“ píše Simran Jeet Singh pro server Religion News Service. Podle něj tato událost naznačuje několik znepokojujících věcí, a to, že vedení a lékaři nevěděli o tom, že jsou pro sikhské lékaře možné jiné varianty ochrany, nebo selhali v jejich dodání, což prý poukazuje na mnohem hlubší problém.

Podle CNN mohou i další lékaři sikhského vyznání čelit podobným rozhodnutím, a to kvůli nedostatku adekvátních ochranných pomůcek, které by mohly nahradit respirátory či ústenky. Jedná se o dva druhy speciálních respirátorů, které mohou být pohodlně nošeny i s plnovousem a chrání hlavu, obličej, uši i oči svého nositele. „Nemocnice však čelí nedostatku ochranných obleků, rukavic, brýlí a respirátorů. Získat speciální respirátory, které jsou mnohem dražší, je tak ještě těžší,“ informuje CNN.

V reakci na rozhodnutí lékařů oholit si bradky a slevit tak ze svého náboženského předvědčení za účelem poskytovat i nadále kvalitní lékařskou péči napsala Severoamerická sikhská lékařská a dentální asociace dopis svým členům, aby je informovala o uzavření partnerství se Sikhskou koalicí, na základě kterého bude poskytovat právní poradenství a podporu zdravotnickému personálu v případě obav, že by si museli nechat oholit vousy, aby mohli i nadále vykonávat své zaměstnání ve zdravotnictví. „Jsme hluboce zasaženi vědomím, že kdokoli mohl pocítit, že musí učinit tuto falešnou volbu a že nejsou v pozici, kdy by mohli své náboženství beze strachu praktikovat,“ píše asociace v dopise. Zároveň zdůrazňuje, že nechce bratry odsuzovat, ale jejich rozhodnutí by podle asociace nemělo mít vliv na to, co dělají jiní sikhští zdravotníci. A nabízí se, že Sikhská koalice by mohla pracovníkům obstarat jiné formy ochrany, například zmíněné speciální respirátory, při jejichž nošení si muži nemusejí holit vousy.

„Sikhští zdravotníci by neměli být nuceni zvolit si mezi svou kariérou a vírou. Nutit lidi zrazovat svou ústavně chráněnou víru je neakceptovatelné,“ uvedl Dr. Jaspal Singh, profesor medicíny na Atrium Health a Levine Cancer Institute v Severní Karolíně, pro CNN.

Sikhská koalice vyzývá, aby se na ni sikhští zdravotníci, pokud jsou vystaveni podobnému rozhodování, obrátili pro pomoc. 

Foto: McGill University Health Centre