Seniorky ve Velké Británii tančí balet. Udržují se tak v dobrém fyzickém i psychickém stavu

Obrázek: baletky4

To, že balet není pouze pro mladé nebo děti, dokazují baletky z Velké Británie. Je jim všem přes 50 let a říkají si Senior Swans (Labutě seniorky). Kathleen Curwen-Walker založila baletní skupinu Senior Swans v roce 2016 pro zájemkyně nad 50 let.

Taneční skupina si i díky médiím získala mnoho pozornosti a zájemkyň o tanec. Ty si chtějí užít pozitivní účinky baletu, potkat se s novými lidmi a smysluplně vyplnit volný čas. „Tančíme klasický balet, ačkoli do sestav nezařazujeme skoky, abychom si chránily končetiny,“ vysvětluje zakladatelka Kathleen Curwen-Walker. Vynechávají také tanec na špičkách, nicméně ostatní prvky klasického baletu zůstávají. 

Obrázek: baletky3

Benefitů, které balet přináší, je celá řada. Balet zlepšuje držení těla, paměť i rovnováhu. Baletka si totiž musí pamatovat pozice a také koordinovat pohyby těla s rytmem hudby. Seniorky si při tanci příjemně protáhnou svaly, během baletu je navíc jen minimální pravděpodobnost zranění a je i vhodnou prevencí proti demenci. 

Obrázek: baletky2

Neméně příjemnou součástí výuky Senior Swans je i následné posezení v kavárně. A o tom, jak si ženy nad 50 let tanec a cvičení ve skupině užívají, svědčí recenze, které skupina zveřejňuje na svém Instagramu. „Přidala jsem se k Senior Swans loni v lednu. Zaujalo mě, že skupina byla pro lidi starší 50 let. Nějakou dobu jsem se necítila dobře a potřebovala jsem zase získat zpět energii a najít něco, co bude vyhovovat mému věku. A do skupiny jsem se zamilovala! Doporučuju skupinu všem ke zlepšení fyzického i psychického stavu i pro zábavu,“ píše jedna z tanečnic. „Nikdy jsem netančila balet a měla jsem z toho obavy. Ale atmosféra je velmi přátelská. Výuka je skvělá na svaly, rovnováhu i postoj,“ dodává další. 

Obrázek: baletky1

Kathleen Curwen-Walker není jedinou instruktorkou, která balet zaměřila na starší ročníky. Stejný nápad měla i bývalá profesionální balerína Vanessa Woods. Když si poranila nohu a nemohla po čas zotavování tančit, rozhodla se otevřít výuku tance pro lidi s omezenými fyzickými možnostmi. Některé kroky změnila tak, aby je zvládl každý.

Foto: FB Senior Swans Ballet