Romský label z Ostravy dává šanci muzikantům ze sociálně vyloučených lokalit

Obrázek: s-romskymi-ukrajinskymi-detmi

Už tři roky pomáhá začínajícím hudebníkům, kteří nemají dostatek prostředků na pořízení vlastní nahrávky, splnit si své sny. Spoluzaložil label RMF Evolution Records, na kterém vydávají romští muzikanti včetně těch z nejchudšího prostředí. Vedle toho Filip Kaleja (38) vede organizaci Ostravská Nota, která spolupořádá kulturní akce na Ostravsku, ale také podporuje užívání romštiny u nejmladší generace Romů.

Když se přátelé Robin, Mandy a Filip rozhodli nezištně pomáhat začínajícím talentům prosadit se na hudební scéně, tušili, že před sebou mají dlouhou cestu. Vybavení, kterým se pyšní profesionální nahrávací studia, ani jeden z nich nevlastnil, ale touha podporovat jinou hudbu než tu, kterou znali z tuzemských rádií, je hnala kupředu.

„Všechno jsme si během jednoho roku postupně pořídili z vlastních zdrojů. Byla to investice, která se nám dodnes nevrátila a ani nevrátí, protože stále se objevuje na trhu lepší a lepší vybavení, které dokupujeme,“ přiznává Filip Kaleja. Nahrávací studio vybudovali ve vyloučené lokalitě v ostravské části Přívoz, aby bylo co nejblíže nejchudším romským muzikantům.

Pro mladé talenty

„Vnímáme to tak, že pracovat se začínajícími romskými muzikanty, rapery a zpěváky, předávat jim své zkušenosti a vidět, kam je může naše snaha časem posunout, je podobné jako u obrušování surového diamantu. Dává nám to obrovský smysl a o to víc, že řada z nich pochází ze sociálně vyloučených lokalit a natočení profesionálního singlu a videoklipu vnímají jako nedosažitelnou metu,“ prozrazuje, proč se rozhodl vedle své práce servisního technika vysokozdvižných vozíků věnovat také hudbě. Přestože nahrávací služby v kompletně vybaveném studiu nabízel zpočátku zcela zdarma, bylo těžké hudebníky přilákat.

Obrázek: img-20230219-wa0023

„Zpěváky a rapery jsme zprvu oslovovali sami přes sociální sítě, což už dělat nemusíme, naopak denně přicházejí nabídky a my si můžeme vybírat, s kým své jméno spojíme,“ těší se z velkého zájmu.

„Když vidíme, jak se leckdy dobrá romská hudba prezentuje na veřejnosti, je nám z toho smutno. To je jeden z důvodu, proč jsme do nahrávání videoklipů šli,“ vysvětluje Kaleja s tím, že přizvali ke spolupráci další nadšence. Další lidé jsou pak potřeba na střih a následnou postprodukci. Proto dnes v RMF Evolution Records chtějí, aby se do financování zapojil také interpret.

„Kdo si myslí, že jsme se rozhodli na tom všem vydělávat, ten by se pletl. Interpret zaplatí maximálně pětistovku, což nestačí ani na pokrytí základních výdajů spojených s nahrávacím studiem, s textařem nebo samotnou výrobou videoklipu,“ upozorňuje. Přesto se jim podařilo natočit okolo dvacítky videoklipů a jejich sledovanost na sociálních sítích pomalu ale jistě roste.

Obrázek: img-20230219-wa0016

Nejsledovanější videoklip rappera GTN Davea a zpěvačky Nancy má na YouTube k 60 tisícům zhlédnutí. Některé interprety zastupují navíc i při domlouvání vystoupení, Kaleja s tím má zkušenosti z dob, kdy byl manažerem rappera Pavla Nováčka známého pod uměleckým jménem Fisk.

Oslavy romštiny

Před rokem si řekli, že by bylo dobré podpořit ty nejmladší talenty. Proto založili neziskovou organizaci Ostravská Nota, která pracuje s dětmi a mladými lidmi. Podporuje nejen ty hudebně talentované, ale v klub Notička pod vedením autorky Květoslavy Podhradské i ty literárně nadané. 

„Momentálně máme v klubu čtyři romské děti. Dvě z nich uspěly v soutěži Romano suno a umístily se na prvním a druhém místě. Současně vstoupily do Klubu romských spisovatelů Paramisara, kde jsou členy i vydávaní autoři a autorky,“ má radost Kaleja z úspěchů svěřenců. Aktuálně v Notičce připravují vydání audiopovídek, které v romském jazyce čtou přímo jejich dětští autoři. Českou verzi pak načte Zuzana Podhradská, jež s Notou spolupracuje jako dobrovolnice.

„Překvapilo mě, kolik lidí přišlo na akce během oslav Dne romského jazyka a na literární čtení romských autorů, dřív bych hádal, že o to nikdo nebude mít zájem. Dnes jména jako Ilona Ferková nebo Eva Danišová mnoho Romů zná a to mi dělá radost,“ přiznává. 

Obrázek: img-20230219-wa0011

Podobně jako většina neziskových organizací i Ostravská Nota se zapojila do pomoci ukrajinským utečencům. „Oslovila nás organizace Slovo 21, zda bychom nechtěli pomáhat přímo v detenčním zařízení ve Vyšních Lhotách, kde jsme pomáhali několik týdnů,“ vzpomíná Kaleja. Organizovali různé volnočasové aktivity a zábavný program pro děti. Když začali pomáhat, bylo v detenčním zařízení kolem 150 Romů, po dvou týdnech se jejich počet snížil na 30. 

V současné době se Filip Kaleja soustředí na druhý ročník akce Ostravate genas Romanes/V Ostravě čteme romsky, která je součástí oslav Mezinárodního dne Romů. Kromě toho, že vystoupí se svými povídkami děti z Notičky, budou si moci zájemci o literaturu vyzkoušet napsat příběh nebo povídku na libovolné téma během workshopu tvůrčího psaní. Nejpovedenější z nich bude přihlášen do soutěže Romano suno, jež dlouhodobě podporuje romský jazyk. Kaleja se dále těší na Ara Fest, přehlídku romské kultury, která proběhne 6. - 8. července na náměstí Svatopluka Čecha ve spolupráci s organizací Ara Art.