„Sexbyznys prochází proměnou. Ženy nabízejí sex za domácí práce i nájemné,” říká odbornice

Obrázek: r-r-small

„Sexuální služby se v posledních letech přesouvají do online prostoru,” říká Monika Kochlöflová, vedoucí Poradenského centra ROZKOŠ bez RIZIKA v Českých Budějovicích. Spolu s tím přibývá počet žen, které se neidentifikují jako sexuální pracovnice, ale nabízí sex výměnou za jiné služby, třeba domácí práce. „Jde o ženy, které vedle role matky, dcery, manželky, kamarádky přijaly také roli sexuální pracovnice, a to se vším, co obnáší,” uvádí Kochlöflová. Český trh se sexuálními službami výrazně ovlivnila také pandemie nemoci COVID-19. Přečtěte si o tom více v rozhovoru s pracovnicí organizace ROZKOŠ bez RIZIKA, která ženám v sexbyznysu nabízí sociální a zdravotní služby.  

Jak v současné době vypadá v Česku trh se sexuálními službami?

V posledních letech pozorujeme, že v Česku ubývá nočních klubů. Pomalu mizí i pouliční scéna. Naopak roste online privátní scéna. Bohužel spolu s tím přibývá počet žen, které se neidentifikují jako sexuální pracovnice, ale nabízejí sex výměnou za jiné služby. Například za „mužské“ domácí práce nebo za hrazení nájemného.

Jaké další trendy posledních let v této oblasti pozorujete?

Současným trendem je bezpochyby přesouvání sexuálních služeb do online prostoru. Zaznamenáváme také stále častější využívání krátkodobých pronájmů bytů k poskytování sexuálních služeb. Ženy na pronajatém bytě pracují například čtrnáct dní, pak jedou domů a následně se přesunou do dalšího kraje na jiný byt.

Čím je způsobená tato migrace a využívání krátkodobých pronájmů?

Pracovnice v první řadě chrání svoji anonymitu. Zajišťují si také určitou exkluzivitu. V neposlední řadě tím předcházejí problémům spojeným s dlouhodobým pronajímáním bytů k poskytování těchto služeb. Opatrnost je na místě, celá privátní scéna přináší určitá rizika, především bezpečnostní.

Jaké ženy jsou nejčastěji vašimi klientkami?

Vzhledem k tomu, že primárně nabízíme sociální služby navázané i na zdravotní, většinou jde o ženy, které se rozhodly svou nepříznivou situaci, velmi často finanční, řešit poskytováním placených sexuálních služeb. Jde o ženy, které vedle role matky, dcery, manželky, kamarádky přijaly také roli sexuální pracovnice, a to se vším, co obnáší.

Praxe tedy vyvrací častý stereotyp, že sexuální pracovnice jsou uživatelkami drog?

V Česku je stále rozšířený mýtus, že v sexbyznysu jsou jen ženy nevzdělané, závislé na drogách, Romky a že je jejich hlavním zájmem okrást zákazníka. Zaprvé to vůbec neplatí, zadruhé i ženy nevzdělané, uživatelky drog a jiné jsou pořád ženami. Celou tuto profesi provází velké stigma.

Kde vaše organizace nabízí ženám působícím v sexbyznysu pomoc?

ROZKOŠ bez RIZIKA je organizace s celostátní působností. Máme terénní týmy ve dvanácti krajích a poradenská centra ve čtyřech krajských městech. V Praze, Brně, Českých Budějovicích a Ostravě.

r r 1

S čím konkrétně svým klientkám pomáháte?

Ženám nabízíme sociální a zdravotní služby. Do terénu s námi vyráží i zdravotní sestra. Monitorujeme i online scénu, obvoláme ženy, zda nepotřebují pomoc, vyšetření. Do nočních klubů vyrážíme minimálně jednou týdně.

Jak se do vaší práce promítly rozšíření onemocnění COVID-19 a následná karanténa?

Během čtrnácti dní se potřeby klientek úplně změnily. Noční kluby byly uzavřeny. Většina žen z ciziny odjela domů, některé klientky ovšem v nočních klubech zůstávaly a „bydlely” tam na dluh. Fungovaly také některé priváty, pro klientky to bylo většinou nouzové řešení tíživé finanční situace. Mají dopředu zaplacenou erotickou inzerci, ale pracovat nyní nemohou a investované peníze jim propadají. Řešili jsme zejména pomoc se zajištěním azylového domu, potravinovou pomoc. Cizinkám jsme pomáhali při návratu do země původu. Pro sociální pracovníky je to také nová situace.

Byla možnost chodit i nadále do terénu?

Zaměřili jsme se jako většina služeb více na online prostor. Díky ochranným pomůckám ale fungoval i náš terénní program. 

Je něco, co byste vzkázala lidem, kteří uvažují o profesi terénního sociálního pracovníka?

Terénní sociální práce je důležitá, zajímavá a smyslupná. Pro některé klienty je například poradna nebo jiná ambulantní služba opravdu vysoký práh a nepřijdou si pro pomoc. V terénu se naučíte reagovat teď a tady, protože potřeby klientů jsou různé. Kontakt je přirozenější, osobnější a v kontextu života.

Foto: Archiv R-R