První afroamerická pilotka má svou Barbie. Bessie Coleman byla v USA hvězdou, rasové segregaci navzdory

Obrázek: barbie-doll-mattel-released-bessie-coleman-1923-pubdomain-wikipedia

Společnost Mattel vedle panenek Barbie na vozíku, s alopecií či vitiligem vyrábí také řadu panenek, již nazvala Inspirativní ženy. Panenkou Barbie se tak stala například Ella Fitzgerald, Rosa Parks, Eleanor Roosevelt a další. Jejich řady nyní rozšiřuje panenka v olivově zelené pilotní uniformě a vysokých botách. Ztvárňuje první afroamerickou pilotku Bessie Coleman.

Své dětství prožila hvězda amerického letectví na přelomu 19. a 20. století v Texasu, kde s matkou sbírala bavlnu, aby uživily početnou rodinu. Její matka byla samoživitelka a kromě Bessie měla ještě dalších 12 dětí. Vyrůstala v době rasové segregace a chodila do školy pro afroamerické děti. Nic z toho jí však neubralo na ambicích, průbojnosti a snech. Bessie chtěla už od mládí studovat vysokou školu, mohla si však z finančních důvodů dovolit pouze jeden semestr. Když se později doslechla, že ženy ve Francii mají více práv a mohou dokonce pilotovat letadla, rozhodla se, že udělá všechno pro to, aby se také stala pilotkou. Mezitím se několik let učila francouzštinu a šetřila peníze, které si vydělávala ať už jako pradlena nebo manikérka.

Když bylo Bessie Coleman 29 let, odplula do Francie a nastoupila do letecké školy. Ve Spojených státech totiž kvůli barvě své pleti leteckou školu studovat nemohla. V roce 1921 získala od Mezinárodní letecké federace mezinárodní pilotní licenci. Stala se tak první pilotkou tmavé pleti na světě i první afroamerickou pilotkou. Poté, co se vrátila do Spojených států, začala ohromovat davy svými kaskadérskými kousky, díky nimž si vysloužila přezdívku statečná Bessie, i svým životním příběhem. Za letu se procházela po křídle svého stroje nebo z letadla, jehož řízení převzal druhý pilot, vyskočila s padákem. 

Obrázek: bessie-coleman-and-her-jenny-1922

Bessie Coleman vystupovala na leteckých akcích a slávu, které se jí dostalo, využívala k boji za rovnoprávnost Afroameričanů. Svými proslovy se snažila zlepšovat jejich postavení a svým příkladem je motivovat k cestě za sny. Když se na jedné takové akci dozvěděla, že pro Afroameričany je vymezen jiný vchod než pro bílé, odmítla vystoupit, dokud nebudou diváci vcházet společně. Organizátoři jí vyšli vstříc. Na leteckých přehlídkách, kam byl vstup Afroameričanům zakázán, vůbec nevystupovala. 

Hvězda amerického letectví Bessie Coleman zahynula na Floridě v 34 letech poté, co kvůli technické závadě vypadla z kokpitu nakloněného letadla. S ní zahynul také mechanik, který stroj řídil. V roce 1929 byl v Los Angeles založen Aeroklub Bessie Coleman, od roku 1931 přelétávají piloti v den jejího úmrtí nad jejím hrobem v Chicagu a roku 1977 založila skupina afroamerických pilotek Letecký klub Bessie Coleman. Roku 1995 vstoupila do letecké síně slávy a na její počest byla vydána také americká poštovní známka. 

Obrázek: main-1674676857551-hpmain-16x9-992

„Bylo úžasné dovídat se o tak výjimečné ženě, která předběhla svou dobu,“ uvedla návrhářka panenky Priscila Bara. Nápad na vytvoření panenky Barbie podle americké pilotky nadchl také její praneteř. „Udržovat Bessiin odkaz byla vždy milovaná činnost naší rodiny. Doufáme, že skrze panenku objeví Bessiin příběh ještě více lidí a nechají se jím inspirovat,“ přeje si Gigi Coleman. 

Foto: Wikipedia a Mattel