Právnička překonala světový rekord v plavbě přes Atlantik. Chce pomoci ženám plnit sportovní sny

Obrázek: hfz-4

Londýnská právnička vytvořila nový světový rekord v nejrychlejší ženské sólové plavbě přes Atlantik ve snaze „ukázat ženám a dívkám, že nic není nemožné“. Victoria Evans vyplula z Kanárských ostrovů a na své šest metrů dlouhé lodi dorazila do 2 600 námořních mil vzdáleného Barbadosu po 40 dnech a 21 hodinách, čímž překonala světový rekord o devět dní. Během svého dobrodružství také získala 24 tisíc liber pro Women in Sport, charitativní organizaci, jejímž cílem je dát každé ženě a dívce šanci se realizovat ve sportu.

Victoria, která během cesty oslavila své pětatřicáté narozeniny, se na sportovní výkon připravovala tři roky. V průběhu plavby se mohla spolehnout pouze na sebe. Spala maximálně šest hodin a každý den zhruba sedmnáct hodin veslovala. Kromě základních potřeb zbytek času věnovala údržbě lodi. Přitom čelila extrémním povětrnostním podmínkám a silnému fyzickému i psychickému stresu. Victoria se postavila této výzvě, aby podpořila ženy a jejich postavení ve sportu. Překonala oceán, aby šla příkladem ženám a dívkám na celém světě a zpochybnila předsudek, že sportovní úspěchy žen jsou druhotné ve srovnání s úspěchy jejich mužských protějšků.

Obrázek: hfz-5

„Když jsem vyrůstala, byl sport mužskou doménou. Nedostatek vzorů, inkluzivního marketingu a příležitostí způsobil, že jsem k němu našla cestu až později v životě,” uvádí Victoria s tím, že po boji s poruchou příjmu potravy se její fyzické i psychické zdraví výrazně zlepšilo, když začala pravidelně cvičit. Podle svých slov byla při svých osobních i profesionálních zkušenostech se sportovním odvětvím svědkem mnoha překážek v podobě stereotypů, misogynie nebo sexuálního násilí, které jsou ženám vstupujícím do tohoto oboru stavěny do cesty. Ve sportovních odvětvích se pohybuje daleko méně žen a zároveň podle výzkumů i méně žen pravidelně cvičí nebo se věnuje nějaké sportovní disciplíně. „Hledala jsem výzvu dostatečně velkou na to, aby otevřela cestu debatě. Mým cílem bylo upozornit na problémy, jít příkladem ostatním ženám a získat peníze pro Women In Sport, charitativní organizaci, která dělá velké kroky pro rozvoj sportovní kultury,“ dodala nová držitelka světového rekordu.

Obrázek: hfz

Victoria Evans pracuje jako komerční právnička zaměřující se na oblast sportu. Spolupracovala s firmami Adidas a Red Bull, čtyři roky pracovala pro UEFA ve Švýcarsku a po návratu do Spojeného království se stala ředitelkou právního oddělení sportovního svazu World Sailing. V současné době je partnerkou společnosti Level, moderní advokátní kanceláře specializující se na sport. Je také zakladatelkou iniciativy Sea Change Sport. „Doby slabšího pohlaví jsou pryč, doufám, že tento zápis do knihy rekordů všem ženám a dívkám ukáže, čeho jsme schopné," uzavírá Victoria.

Foto: Archiv Victorie Evans