Z popeláře absolventem Harvardu. Mladý Američan dokázal, že to jde

Obrázek: popelar-harvard-small

Američan Rehan Staton je čtyřiadvacetiletým absolventem Harvardovy univerzity. Na tom by nebylo nic zvláštního, nebýt toho, že se k absolventskému diplomu propracoval skrze sérii životních situací, které by většinu lidí nasměrovaly spíše na cestu závislosti či zločinu. Jak zmiňuje server Bored Panda, když bylo Rehanovi 8 let, jeho matka odešla od rodiny a zanechala je spolu s jeho otcem a bratrem o samotě. Domácnost se v důsledku toho těžce zadlužila a Rehanův otec musel dělat souběžně tři práce, trávil tedy takřka veškerý svůj čas mimo domov. Podle Rehanových slov byla někdy situace tak špatná, že rodině nezbývalo ani na jídlo, občas žili i odpojení od elektřiny. V tíživé sociální situaci rodinu bohužel nepodpořilo ani širší příbuzenstvo.

Rehan byl v té době pozadu i ve škole, jeho učitel dokonce doporučoval, aby byl přeřazen do speciální třídy. Nakonec ale s pomocí doučování své zpoždění dohnal a ve studiu se od té doby dále zdokonaloval. Zároveň s tím začal navštěvovat kroužek boxu a snil o tom, že z něj jednou bude profesionál.

popelar harvard 1

Podle serveru Bored Panda utrpěl Rehan ve 12. školním ročníku sérii zranění ramene, což mu nadobro zavřelo cestu k dráze profesionálního boxera. Nedostal se také ani na jednu z vysokých škol, na které se hlásil, ani tehdy ovšem nerezignoval a rozhodl se přijmout práci popeláře.

popelar harvard 2

Kolegové, se kterými pracoval, za sebou měli z valné většiny kriminální minulost a příchod mladého a výrazně bystrého chlapce je překvapil. Když viděli jeho talent, začali na něj postupně čím dál tím víc naléhat, aby ho nemarnil manuální prací a vrátil se ke studiu či k práci, která by mu umožnila naplnit svůj potenciál. Nakonec se obrátili přímo na syna majitele společnosti, který Rehana představil svému známému z marylandské Bowie State University. Profesora Rehanův talent nadchl natolik, že se přimluvil u přijímací komise a Rehan byl zanedlouho přijat. Jak to později vyjádřil sám Rehan, zatímco mu lidé, ke kterým měl celý život vzhlížet, opakovaně podráželi nohy, teprve na pomyslném společenském „dnu“ narazil na ty, kteří ho podrželi a pomohli mu se dále rozvíjet.

popelar harvard 3

S podporou otce, bratra a přátel nakonec Rehan po dvouletém studiu na Bowie State přestoupil na Marylandskou univerzitu, kde v roce 2018 promoval. Znovu si podal několik přihlášek na vysoké školy a tentokrát už byl úspěšný. Přijímací zkoušky složil hned na několika z nich – mezi nimi i na slavnou Harvardovu univerzitu. Jeho příběh se stal ve Spojených státech na internetu virálním, proslulo například video, na němž je zachycená jeho reakce ve chvíli, kdy se dozví o svém přijetí. Rehan následně napsal i otevřený dopis svému bratrovi Reggiemu, který byl jedním z jeho hlavních a neúnavných podporovatelů. Současně s tím se rozjela také online crowdfundingová kampaň nazvaná Od sběru odpadků až k právům na Harvardu, jejímž cílem je získat pro Rehana finanční podporu pro dobu jeho tamních studií. Cílové částky 75 000 dolarů bylo dosaženo za pouhých 7 dní, v současné chvíli už lidé Rehanovi stihli poslat přes 175 tisíc dolarů.

Foto: Archiv Rehana Statona