Everlast přepisuje historii. Tváří značky je poprvé transsexuální boxer

Obrázek: patricio-maneul-small

 

Čtyřiatřicetiletý losangeleský boxer Patricio Manuel ještě před tranzicí působil jako úspěšná boxerka, která se stala pětinásobnou americkou amatérskou šampionkou. Svůj poslední souboj jako žena odehrál před sedmi lety. Utrpěl totiž zranění, které mu zabránilo v kvalifikaci na olympijské hry. Tehdy měl podle svých slov čas nahlédnout svou transgender identitu a podstoupit tranzici. „Ve chvíli, kdy jsem si uvědomil, že jsem trans, jsem věděl, že potřebuju být ve svém životě vnímán jako muž,” vylíčil pro People. Přiznává, že to volba nebyla snadná. I přes vnitřní potřebu změnu uskutečnit se totiž obával možných konsekvencí. Nakonec se však odhodlal, nechtěl žít ve lži. To by podle něj byla situace, kdyby nadále „zápasil v ženské frakci, protože to nebylo to, jak jsem se sám vnímal. A kdybych svou operativní přeměnu vytlačil, akorát bych si více ublížil,” dodal.

Být zticha

Jako chlapec se cítil už od útlého dětství. „Velmi rychle ti ale dojde, že ti budou ostatní stále připomínat, že jsi dívka. A proto jsem se naučil být zticha,” načrtává své pocity. Rezignoval na sebe. Byl to právě box, skrz který k sobě samému i svému tělu začal opět nacházet cestu.

Počátek přeměny pro něj nebyl lehký. V rozhovoru pro americkou televizi CNN zmínil, že ho opustili jeho trenéři i tělocvična. Čekal ho také souboj s boxerskou asociací, než uznala účast transsexuálních sportovců. „Když nabouráváš normy, které společnost nastavila, musíš za tu identitu bojovat. Musíš si to vyšlapat sám.”

Cesta za snem se v jeho případě očividně vyplatila. Manuel se minulý rok stal prvním transsexuálním boxerem v historii Spojených států amerických, který nastoupil na profesionální souboj a nad svým soupeřem zvítězil. Hugo Aguilar se o transsexualitě svého soupeře dozvěděl dva dny před zápasem. Na dotazy médií, co na takovou situaci říká, jednoduše odpověděl: „Podle mě to je úctyhodné. Pro mě to nic nemění. On chce v ringu vyhrát a já chci vyhrát zrovna tak.”

Všanc

Patricio Manuel připouští, že za ním chodí ostatní zápasníci a říkají, že kdyby zůstal ženou a nadále za ženy boxoval, mohl být jedním z nejlepších na světě. On ale prý vše zahodil proto, aby byl tím, kým být chce. „A o tom to je. Říkám jim, že tak aspoň mohou vidět, jak špatně jsem se cítil,” odhaluje v kampaňovém videu.

Manuel si zájmu o zapojení své osoby do kampaně této přední značky oblečení považuje. „Je mi obrovskou ctí mít možnost říct můj příběh v kampani Everlastu s názvem Buď první. Everlast je ve světě sportu takovou kotvou. A to, že mě natolik ikonická atletická společnost uzná takového, jaký jsem - jako profesioálního boxera, co je transgender - je splněný sen,” popisuje pro CNN. „V dobách, kdy je zpochybňována účast trans lidí ve sportu, nebo naše místo ve světě obecně, je mé zapojení do kampaně Everlast obrovskou věcí,” hodnotí. „Je to odvážný postoj a myslím, že zosobňuje to sousloví ‚Buď první’,” uzavírá.

Foto: Everlast