Patologické hraní ničí životy tisíců lidí. Pomoc najdou na anonymním online chatu

Obrázek: playstation-1845880-1920

V sedmé třídě začal Lukáš hrát s kamarády hry na platformě Steam. Zábavě věnovali mnoho času a svoje postavy vylepšovali i přes nesouhlas rodičů také pomocí peněz. Využili účtu paysafe card, na který vkládali hotovost v místní hospodě. Lidí závislých na hazardním hraní může být v Česku podle Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti až 160 tisíc, patologických hráčů pak kolem 60 tisíc. Problém se nevyhýbá ani dětem. Karanténa ani další epidemická opatření situaci příliš nezměnily, lidé se pouze přesunuli z provozoven na internet.

„Časem jsme tam chodili už jako nic a dávali třeba 10 euro a někdy i 20. Krásné na tom bylo, že jediné, co stačilo k získání karty, byl účet na Steamu a trocha odvahy. Problémy, co to ale stále přinášelo, bylo například to, že skiny v CSGO jsou drahé, hlavně ty dobré skiny. A tak jsme tyhle peníze utratili vlastně za nic,” popisuje Lukáš. „Pod vidinou výhry jsme za vložené peníze kupovali klíče za 50 korun do lootboxu a ty otvírali. Takhle jsme s kamarády utratili na náš věk celkem hodně peněz, byly to dohromady tisíce. A nejhorší na tom je, že většinou z toho nemáme už nic a hry pro nás nemají takovou hodnotu jako dříve," dodává. Videohry mohou být podle odborníků jednou z prvních zkušeností dětí s principem hazardního hraní. Některé totiž obsahují vizuálně i principiálně stejné prvky, na kterých hazard stojí.

Obrázek: 4

Týká se gaming nebo gambling i vás nebo někoho vašeho okolí? Možnost zhodnotit svoji situaci, najít informace i požádat anonymně o pomoc nebo radu nabízí lidem v různých fázích jejich hráčské kariéry Centrum Naberte kurz, které vzniklo pod záštitou Společnosti Podané ruce (https://podaneruce.cz/). Pracovníci Centra s hráči komunikují na online chatu a pomáhají rozpoznat varovné signály a společně s odborníky hledat takové cesty, aby hraní a sázení nepřerostlo přes hlavu a nemělo nepříznivé dopady na život. Díky přístupu Harm Reduction (snižování či minimalizace škod bez tlaku na ukončení činnosti) si Centrum získalo důvěru i u hráčů, kteří s hraním nebo sázením zatím nechtějí skončit. 

Obrázek: addiction-2974642-1920

„Pomáháme klientům s finanční gramotností i nastavováním sebeomezujících opatření, která mohou pomoci držet si hranice. Toho využívají aktivní hráči, kteří si chtějí udržet kontrolu. Všem, kteří jsou rozhodnuti s hraním přestat, pomáháme s vyhledáním vhodného odborníka či formy pomoci,” doplňuje sociální pracovnice Centra Jana Šatánková. Podporu vyhledávají také blízcí hráčů, kterým centrum poskytuje informace a rady, jak s hráčem komunikovat, předcházet závislosti nebo kde hledat pomoc. Pro širokou veřejnost pak Centrum nabízí pravidelné informativní webináře.

Foto: Archiv Naberte kurz