Dojemná vánoční reklama na Pantene odkrývá traumata trans lidí spojená se svátky s rodinou

Obrázek: pantene-small

Pro mnoho lidí jsou vánoční svátky časem, který tráví s těmi nejbližšími, nejčastěji s rodinou. Ne všichni se však mohou k té své vrátit. To platí napříč světem například pro členy LGBT komunity. Výrobce šamponů Pantene proto do své vánoční reklamy obsadil trans lidi z losangeleského pěveckého sboru Trans Chorus of Los Angeles. S jejich skutečnými příběhy a osudy. V sérii návazných videí jim pak dává prostor o své cestě k sebepřijetí a akceptaci vlastní rodinou promluvit. Značka tak apeluje zejména na blízké trans lidí, aby své případné odmítavé chování vůči nim přehodnotili.

Vánoční reklama Pantene, jež je zasazena do kontextu USA, uvádí, že 137 milionů Američanů o Vánocích cestovalo domů. „44 % LGBT lidí však cítí, že nemohou domů přijít tak, jak se sami vnímají.” Pro hlavní kampaňové video zvolila kosmetická značka jako ústřední skladbu I’ll Be Home for Christmas (Na Vánoce budu doma). Tu zpívá právě sbor složený z trans zpěváků a zpěvaček. V prostřizích pak sledujeme intimní tajemné záběry ze života čtyř z nich. Ty zachycují nesmělé chystání na cestu za rodinou a příběh se pak vždy zastavuje u vchodových dveří.

Deka se vzkazem

„Období svátků se pro mě drasticky změnilo v době, kdy jsem se vyoutovala jako trans. Proběhlo hodně smlouvání ohledně mého vzhledu, oblečení, make-upu, vlasů,” začíná v jednom z příběhových videí Crystal, která nasedá do cabrioletu, na sedadlo spolujezdce pokládá dárek a přání pro matku.

Matka si k ní během posledních let našla cestu a řekla jí, že je krásná. „Babička mi poslala poštou deku. Na ní byl vyvedený vzkaz: ‚Miluju tě, Crystal, má vnučko’,” vzpomíná se slzami v očích. Dodává, že přijetí a respekt její rodiny pro ni byl na světě to nejdůležitější. „Protože každý chce být milován, respektován a cítit se vítaný.” V závěru svého videa pak přidává vzkaz trans lidem, aby na svou rodinu nezanevřeli, byli silní a dali blízkým čas. „Protože oni přijdou.”

Být sám sebou

„První Vánoce po mém coming outu byla rodina velmi opatrná. Rozhodli se nepoužívat vůbec žádná zájmena raději, než aby to udělali špatně. Za což jsem byl velmi vděčný,” začíná své video s nesmělým úsměvem Steven. „Po tom, co jsem začal brát testosteron, mě nepoznal můj pes, protože můj hlas byl níže posazený a měl jsem jiný pach. A podobně to bylo i s mou rodinou,” říká. Ostříhal si vlasy, začal nosit stahovací pás na prsa. „Cítil jsem se přijatý. A necítil jsem vůbec žádnou úzkost.”

Video zachycuje situaci, kdy upravuje vlasy svému příteli, s nímž o Vánocích pojede za rodinou společně. „To, že můžu přítele vzít domů na svátky, pro mě hodně znamená. Skvěle do ní zapadá,” usmívá se. „Mít někoho tak milujícího a přivést ho s sebou domů, je pro mě opravdu něco mimořádného.”

Být doma pro něj znamená být někde, kde se nemusí ničím trápit kvůli své identitě, kterou vysílá do zbytku světa. „A prostě jen můžeš být sám sebou.”

A pak mi oholil hlavu

„Jako dítě jsem nikdy neviděla lidi, jako jsem já. Nemyslela jsem si, že mě někdy přijmou jako ženu,” svěřuje se ve svém medailonku Miliana. Zdůrazňuje důležitou úlohu svých vlasů pro vlastní sebeurčení. „Můj táta ale nebyl fanoušek pěstování dlouhých vlasů. Nakonec mě oholil dohola a to bylo pro mě hodně drsné období. Ztratit něco, co pro mě znamenalo celý svět, ve mžiku,” pokračuje.

Myslela si, že takhle to prostě bude. Že ji otec nikdy nepřijme. „Ale on přijal. Oslovil mě jako dceru, jako svou holčičku. A to je muž, který mi před tím řekl, že mě nikdy jako ženu nepřijme,” říká. Otci to trvalo pět let. Dnes svou dceru v jejím životě podporuje.

Miliana přiznává, že dříve pro ni byla cesta domů na svátky plná úzkostí. Dnes tráví Vánoce s rodinou ráda, cítí, že je její součástí. „Přála bych si, aby mě mladí lidé během dospívání viděli a věděli, že tohle všechno můžou být. Buďte stateční, silní, nedržte se zpátky. Buďte to skutečně vy. Ostatní si na to zvyknou,” uzavírá.

Značka Pantene na videu spolupracovala jak se zmíněným sborem složeným z trans lidí, tak s neziskovou organizací GLAAD, která s queer komunitou pracuje. „Zatímco každý LGBTQ+ člověk má svůj unikátní příběh o cestě domů na svátky, každý hledá tu stejnou věc - být obklopen lidmi, kteří ho milují a přijímají,” vysvětlila společnost ve svém prohlášení.

Foto: Repro Pantene