Oslavy Mezinárodního dne Romů s tématem Fusion

Obrázek: dsc-3781

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Tématem letošních oslav je Fusion, tedy spojení. Ta budou ve všech bodech programu probíhat jak v kontextu uměleckých forem, tak i uměleckých osobností.  Návštěvníci se mohou těšit na 4 dny plné umění a netradičních zážitků. Lístky na všechny akce jsou v online prodeji na goout.net ve Facebookové události.

Oslavy začínají ve středu 5. dubna vernisáží v putovní galerii Phundrado Vudar na Ovocném trhu, kterou svou hudbou podpoří Josef Šenki a kapela Devles. Galerie Phundrado Vudar úspěšně funguje již od roku 2016, letošní novinkou je však i online aukce na aukro.cz, která bude probíhat v době trvání výstavy, a ke koupi zde budou nejúspěšnější díla z jednotlivých výstavních projektů. Svá umělecká díla do aukce věnovali například Karel Cudlín, Milan Junek, nebo Maxim Muchow. Aukce je dobročinná a výtěžek z prodeje bude využit na rozvoj putovní galerie.

Obrázek: dsc-3953

Ve čtvrtek 6. dubna je pro diváky připraveno divadelní představení. Premiéra nové pohádky Pal e marikľi? proběhne v Divadle 21 v 17:00. „Romské pohádky nejsou stejné, jako ty tradiční české. Často jde zdánlivě o situace ze života, které nesou množství rysů i postav současnosti, i když se odehrávají na zvláštních místech - třeba v královském paláci. Stejně tak jsou svým charakterem jiná i poučení, která z nich vyplývají. Všichni se těšíme, až naši novou divadelní pohádku, v níž kombinujeme dva takové staré romské příběhy, představíme dětskému publiku. Je totiž známá věc, že děti přijímají jinakost přirozeně, bez potřeby ji hodnotit, nebo zpochybňovat. A tak jsme samozřejmě zvědaví, jak budou na tak nezvyklé vyprávění reagovat," uvádí dramaturgyně pohádky Líza Urbanová. Po premiéře se diváci mohou zdržet na akustický koncert uskupení Bingáč Trio Milana Demetera, které bude k poslechu ve foyer divadla po skončení představení.

Pátek 7. dubna bude věnován mladé generaci a všem příznivcům rapu a hip hopu. V pražském Rock Café vystoupí ve 20:00 hod. vycházející hvězda hip-hopové scény Bobby Blaze, kterého podpoří hosté Karlos West a Hipeman Rey.

Úplnou novinkou letošního ročníku oslav bude venkovní úniková hra Tajemství Nomádských Rytířů. Každý zájemce se může přihlásit s vlastním týmem a v doprovodu průvodce zkusit ve staré Praze odhalit tajemství neznámého rytířského řádu, jež měla zůstat navždy skryta.  Hra potrvá cca 2 hodiny a je určená pro týmy 2 až 6 hráčů. Registrace probíhá zde. Stačí si vybrat datum a čas.

Obrázek: dsc-4002

Oslavy Mezinárodního dne Romů tradičně vyvrcholí v sobotu 8. dubna v 19:30 slavnostním galavečerem v divadle Archa. Vystoupí tu stále populárnější zpěvačka Zea (Alžběta Ferencová), Edit Band sester Bendigových, Tommy Bela & Ricco Šarkozi, z Norska k nám zavítá zpěvačka Natasha Udovikova, pozvání přijal také herec Dominik Teleky s Lenkou Fučíkovou a mnoho dalších. Všechny umělce opět doprovodí Live Band Milana Kroky. „Na všechny, kteří se rozhodnou nás podpořit svou přítomností a budou s námi sdílet radost z tohoto fusion, tedy uměleckého spojení, se velmi těšíme,“ říká s úsměvem David Tišer, ředitel spolku ARA Art.

Jako každoročně budou i letošní oslavy k vidění v online přenosu na facebookovém a YouTube kanálu Ara Art. 

O ARA ART

ARA ART se zabývá uměleckou tvorbou a pořádáním kulturních akcí se sociálním rozměrem a přesahem. Kromě všeobecných kulturních a společenských aktivit je speciálním tématem ARA ART romská LGBT+ menšina a problematika tzv. vícečetné diskriminace. 

ARA ART je nezisková organizace, která se jako jediná v Evropě věnuje romské LGBT+ menšině a otázce její vícečetné diskriminace. Tato menšina často čelí diskriminaci nejen ze strany většinové společnosti z důvodu etnického původu nebo sexuální orientace, ale také ze strany romské společnosti, která je velmi tradičně orientovaná a vnímá homosexualitu jako něco nepřijatelného. Někdy dochází až k jejich exkomunikaci z rodiny či celé komunity, a tak se ocitnou bez střechy nad hlavou, sami, bez rodiny a přátel.

 

Kontakt pro média: 
David Tišer - ředitel organizace Ara Art                               
Tiser.D@seznam.cz, 773 225 942