Druhý život talárů. Student jich tisíce přešil na ochranné obleky proti koronaviru pro lékaře

Obrázek: nathaniel-moore-small

Zkušenost se zdravotníky, kteří během pandemie COVID-19 působili v tzv. první linii, aniž by měli pořádné ochranné vybavení, přivedla k nápadu mladého studenta Nathaniela Moorea. Ten měl v tu dobu těsně před promocí z oboru zdravotní bratr na univerzitě ve Vermontu. Když viděl tradiční absolventský úbor zvaný talár, napadlo ho, zda by nebylo možné věnovat ho jako materiál pro ušití obleku, který by dokázal zdravotníky chránit lépe, než narychlo sestrojené kreace sestávající mnohdy jen z igelitových pytlů na odpad, jaké vídal na svých kolezích v nemocnici.

„Když jsem viděl své kolegy v první linii a zdravotních zařízeních, která postrádala řádné osobní ochranné prostředky, jak si oblékají odpadové pytle bez rukávů a od pasu dolů nejsou chráněni vůbec, najednou jsem dostal nápad,“ řekl podle třicetiletý Moore agentuře Reuters.

Student následně založil charitativní iniciativu s názvem Gowns 4 Good, jejímž cílem je shromažďovat úbory vhodné pro přešití na ochranný oděv pro zdravotníky. Společně s dalšími vymysleli slogan „Wear the Cap, Donate the Gown“ („Nasaď si promoční čepici, daruj talár“), který se od té doby objevuje na množství absolventských čepic v celých Spojených Státech. Vzhledem k tomu, že počet promujících mladých Američanů jde každoročně do milionů, má Moorova iniciativa zásadní potenciál vyřešit poptávku po ochranných oděvech v řádu pouhých několika dnů.

Podle informací na stránkách iniciativy jsou taláry ideálním materiálem pro ochranný úbor především vzhledem k jejich vlastnostem: jsou dlouhé, s dlouhými rukávy a snadným zapínáním na zip. Dosud se Moorově organizaci podařilo shromáždit 7000 úborů od soukromých dárců a další bezmála 3000 skrze oděvní firmy Graduation Source a Cooper Cap and Gown.

Foto: Gowns 4 Good