Na české Wikipedii chybí články a fotografie z období socialismu. Zapojte se do soutěže a pomozte svobodně šířit informace

Obrázek: 1

Wikipedie se každým dnem rozrůstá. Jedno z nejvýznamnějších období naší historie, sametovou revoluci, však zachycuje pouze 63 fotografií se svobodnou licencí. Snímků z invaze v roce 1968 je ještě méně, jen 46. Chybí také desítky článků o významných osobnostech, politických vězních, disidentech, reáliích, poměrech nebo umění a kultuře z období 1948-89 v Československu. Wikimedia Česká republika (WMČR) proto pořádá již třetí ročník soutěže, jejímž cílem je motivovat zkušené wikipedisty a wikipedistky i úplné nováčky k dokumentování české historie. Soutěž trvá od 28. října do 18. prosince. Wikiprojekt je rozvíjen ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a finančně jej podpořilo velvyslanectví USA v Praze.

Obrázek: 3

                                                  Praha 1989, sv. Václav, Pavel L., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Máte na půdě snímky, licenčně volné dobové plakáty či jiné grafické materiály z období 1948-89 v Československu? Zapojte se do soutěže a pomozte rozšířit online encyklopedii, na jejíž tvorbě spolupracují dobrovolníci z celého světa. Zúčastnit se také můžete formou psaní a rozšiřování článků. Pro prvních 100 účastníků je připraven pár ponožek v národních barvách a dvouměsíční členství v Klubu Pánů z Ponožkovic. Nejlepší přispěvatelé vybraní porotou obdrží též knihy s historickou tematikou a merch WMČR.

„Cílem soutěže je podpořit naši svobodu tím, že lépe popíšeme totalitu, která jí předcházela, a zpřístupníme toto svědectví dalším generacím. V propagačním videu říkáme: ‚Ať žijí svobodné informace, největší záruka světového míru.’ Sice v nadsázce, ale něco na tom je,“ říká výkonná ředitelka WMČR Klára Joklová. Chalupa Václava Havla na Hrádečku, polednové reformy, lustrační osvědčení nebo Zvědavá kamera, to jsou některá z hesel, která na české Wikipedii chybí. Nezaujala vás? Inspirovat se můžete v seznamu tipů nebo si zvolit téma vlastní. V uplynulých dvou ročnících bylo rozšířeno či přibylo 113 článků a 177 fotek, spolek WMČR doufá, že letos tuto statistiku významně rozšíří.

Výzva opět připomíná, že psát Wikipedii může každý, stačí najít relevantní zdroje a dodržet pravidla. S editací nováčkům pomohou lektoři každé pondělí večer online ve Wikiporadně nebo na editačním maratonu v Kampusu Hybernská 23. listopadu mezi 17 a 20 hodinou. Editaton navazuje na přednášku historika Ondřeje Holuba Československá společnost v poststalinské éře 1956-1968: koncepty, výzvy, projekty. 

Úvodní fotografie: Nástěnka v Praze během Sametové revoluce (1989), Praha 1989, Pavel L., CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons