Muž se potápí pod ledovec, aby upozornil na psychické problémy, které muži „skrývají pod povrchem”

Obrázek: luke

Duševní zdraví mužů je téma, o kterém se stále moc nemluví. Stereotypně se od mužů očekává, že negativní pocity a emoce nebudou vyjadřovat, bez ohledu na to, jak moc se trápí. Nezávislý filmař Luke Adams strávil dva roky plánováním a pět měsíců tréninkem, aby se dokázal ponořit do Severního ledového oceánu. To vše kvůli krátkému filmu se silným poselstvím o psychickém zdraví mužů.

Obrázek: luke-4

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve Spojených státech muži páchají až 4x více sebevražd než ženy a studie odhalily, že se téměř polovina mužů cítí depresivněji, než dávají najevo. V historii bylo tabu, aby muži hovořili o svých emocionálních problémech a duševním zdraví. Národní institut duševního zdraví upozorňuje, že deprese se u mužů častěji než otevřeným smutkem projevuje únavou, podrážděností nebo častými výbuchy vzteku. Mohou mít také problémy se spánkem a ztrácet zájem o práci, rodinu nebo koníčky. Kevin Hines, který se pokusil o sebevraždu v roce 2000, když mu bylo 19 let, věří, že muži své pocity potlačují, protože se bojí, že budou souzeni. „My muži se tolik soustředíme na ideál maskulinity a na to, jaký děláme dojem, že zapomínáme plakat. Zapomínáme být emocionální, projevovat zranitelnost, projevovat bolest," uvedl Hines

Obrázek: luke-5

„Posledních 25 let svého života jsem bojoval s úzkostí a pochybnostmi o sobě. Jako mnoho mužů jsem si své trápení nechával pro sebe,” popsal Luke Adams, který se pouze v plavkách - bez kyslíku, potápěčské masky a neoprenu - potopil pod ledovou kru na pobřeží Grónska při teplotě 2 stupně pod nulou. „Vždy jsem měl dojem, že musím své problémy skrývat pod povrchem, abych vypadal jako ,chlap’. Prvních pár měsíců pandemie způsobilo, že jsem se zhroutil a propadl se do dvanáct měsíců trvajícího nejtemnějšího období mého života. Čelil jsem problémům v podnikání, finanční nejistotě a izolaci,” dodává. „Tehdy jsem pochopil, že požádat o pomoc neznamená slabost. Znamenalo to přežít a bojovat další den," svěřuje se Luke, který se rozhodl udělat něco netradičního a silného, aby inspiroval muže k otevřenosti.

„V tuto chvíli se možná ptáte: ‘Co mají ledovce společného s duševním zdravím?’ Chtěl jsem symbolicky ukázat, že mnozí z nás skrývají své boje pod povrchem před přáteli, členy rodiny a mnohdy i sami před sebou. Doufám, že tento film poslouží jako silná vizuální metafora neviditelných bitev, které mnozí z nás bojují uvnitř sebe,” vysvětluje Luke. Vyzval také k podpoře partnerské organizace Movember, která se zaměřuje na mužské zdraví. Movember šíří povědomí o prevenci sebevražd, rakoviny prostaty a rakoviny varlat. „Chceme téma duševního zdraví dostat na povrch, chceme, aby o něm lidé mluvili, a chceme, aby se více lidí cítilo v bezpečí, když potřebují požádat o pomoc,” uzavřel Luke Adams.

Obrázek: luke-3