Muž otevřel posilovnu pro seniory a hendikepované. Trénuje je zdarma

Obrázek: posilovna-pro

Javeno McLean, šampion v silovém trojboji, otevřel v britském Manchesteru posilovnu, kde bez nároku na honorář trénuje lidi s postižením, nemocné či hendikepované. Splnil si tak svůj sen, který si kdysi napsal na kus papíru a nalepil ho na lednici. Cesta k němu byla dlouhá, přesto však došel k cíli a dnes pomáhá svým klientům k lepší fyzické kondici i psychické pohodě. Říká, že jsou mu velkou inspirací i hnacím motorem v jeho vlastní sportovní kariéře.

Ačkoli dříve neměl žádné zkušenosti s fitness, dobrovolně se přihlásil k trénování dvou hendikepovaných lidí. „Vyrostl jsem v chudobě. Vím, jaké to je, když nemáte nic. Moje rodina mě naučila, že když jsem v pozici, kdy můžu dát, aniž bych si za to bral, mám to udělat. A tak dělám tohle, protože chci pomoct,“ svěřil se Javeno McLean. To ho nakonec přivedlo k otevření vlastní posilovny J7 health centre v Manchesteru.

V současnosti trénuje 37letý otec dvou dětí 15 hendikepovaných dětí a 30 seniorů. Mezi nimi je například 11letý Marley Fenton, který má dětskou mozkovou obrnu. Pod Javenovým vedením a díky každodennímu cvičení zlepšil svůj fyzický i psychický stav. Dokáže vstát z vozíku, vzít míč a zvednout ho nad hlavu. Marleyho matka Nicola věří, že s trenérovou pomocí zvládne její syn udělat i své první kroky. „Javeno si zaslouží, aby ho lidé znali za to, jak úžasný je to člověk a jak velké má srdce,“ chválí trenéra Nicola. Psychickou pohodu svých klientů považuje Javeno za neméně důležitou. Díky cvičení totiž jak děti, tak senioři získávají potřebné sebevědomí a odvahu, což má velký vliv na kvalitu jejich života. Dokáží být poté průbojnější a plnit si svá přání. K tomu všemu dostává tisíce zpráv od seniorů a hendikepovaných lidí z celé Británie, kteří mu píšou, jak moc je svými videi inspiruje. 

Javeno McLean se nadále věnuje silovému trojboji. „Moji klienti mě motivují v tom, co dělám. Říkají sice, že mají štěstí, že mě mají, ale to spíš já mám štěstí, že je mám. Potřebujeme se navzájem. Práce, kterou dělám, mě pohání, abych byl ještě lepším sportovcem. A když trénuju a je to náročný, říkám si, že to vlastně nic není a jsem zdravý, tak proč fňukám?“ uzavírá sportovec, který se v srpnu stal mistrem Evropy v silovém trojboji. 

Na videa a fotografie z Javenových tréninků se můžete podívat na jeho sociálních sítích, Facebooku a Instagramu

Foto: Facebookový profil Javeda McLeana