V Austrálii pomáhají lidem zasaženým požáry také muslimové. Vaří hasičům a rozvážejí pitnou vodu

Obrázek: musimove-pomoc-australie-small

Již několik měsíců zuří na mnoha místech v Austrálii požáry. Jejich rychlému šíření napomáhají vysoké teploty, které dosahují až 45 stupňů Celsia, a silný vítr. „S živlem, který zničil již přes 2000 domů a způsobil smrt nejméně 28 lidí, nadále bojuje na 1500 požárníků. Podle agentury Reuters shořelo asi 11,2 milionu hektarů porostu, tedy území zhruba o velikosti Bulharska," informoval tento týden server iRozhlas.cz. K hašení rozsáhlých požárů na východě Austrálie se připojili také hasiči ze zahraničí a všem požárníkům i lidem postiženým požáry se pak snaží pomáhat ostatní lidé jak přímo z Austrálie, tak z celého světa, ať už formou finančních sbírek či přímé materiální pomoci.

Pozadu nezůstali ani australští muslimové. Muslimská komunita z Newportu se spojila s charitativní organizací Human Appeal a společně podpořili hasiče i místní z města Johnsonville ve státě Victoria, který patří k nejvíce zasaženým. Skupina dobrovolníků se hned na začátku ledna vydala s pěti nákladními auty na několikahodinovou cestu, aby požárníkům i obyvatelům města přivezla pitnou vodu a potraviny. „Společně jsme se sešli a rozhodli se, že musíme udělat něco pro ty, kteří jsou přímo dotčení požáry," vysvětluje mluvčí Australského islámského centra v Newportu Rashid Elhouli. „Protože máme velmi dobré vztahy s melbournskými požárníky, ptali jsme se přímo jich, jak můžeme nejlépe pomoci. Poradili nám, abychom založili finanční sbírky a rozdávali spotřební zboží. Tak jsme začali," uvedl.

musimove pomoc australie 2

Díky výzvě na sociálních sítích se během pouhých 48 hodin podařilo nashromáždit veliké množství materiální pomoci. „Veškeré zboží bylo úplně nové a pokrylo veškerou poptávku - dámské hygienické potřeby, balená voda, dětské pleny a mnoho dalšího," dodal Elhouli. Po páteční modlitbě centrum uspořádalo grilování, během kterého prodávali připravené jídlo. Z výtěžku měl být původně financován program pro mladé lidi, vybraných 1 500 dolarů však nakonec putovalo do oblastí, které pustoší požáry. Jakmile pomoc dorazila do Johnsonville, začala skupina muslimek ihned chystat snídani pro 150 hasičů. Poté dobrovolníci rozvezli materiální pomoc po okolí a pro lidi, kteří museli opustit své domovy, připravili různé druhy masa i sladkosti. „Dobrovolníci ten den neúnavně pracovali od tří hodin ráno do noci," dodává Australské islámské centrum.

musimove pomoc australie 1

Nezávisle na aktivitách Australského islámského centra se lidem v zasažených oblastech rozhodli pomoci také muslimové ze společnosti Synergy Scaffolding Services. Společně pořídili dvacet palet barelů pitné vody. Když se o jejich snahách dozvědělo vedení společnosti, barely zaplatili, naložili je na firemní nákladní auta a odvezli do New South Walesu. „Měli jsme k dispozici nákladní auta, tak jsme udělali správnou věc. Lidé trpí," uvedla mluvčí společnosti Synergy Scaffolding Services Marie pro Daily Mail Australia. Voda poputuje k lidem, které požáry odstřihly od zdrojů pitné vody. Na cestě do postižených oblastí doprovázely auta s vodou hasičské vozy, aby náklad bezpečně dorazil tam, kde je ho potřeba. „Je krásné vidět, jak se skupiny lidí spojí, aby pomohly druhým tak, jak je to v Austrálii běžné," dodává mluvčí.

Foto: Human Appeal International