Designér vytvořil herní verzi magnetické rezonance. Vyšetření dětí mění z traumatu v zábavu

Obrázek: vynalezce-mri-small

Testy magnetické rezonance vyžadují, aby pacient ležel až půl hodiny nehybně uvnitř kovového stroje, který vydává hlasité nepříjemné zvuky. To může být pro řadu dětí a úzkostných pacientů skutečně hororovým zážitkem. Když průmyslový designér Doug Dietz přišel do nemocnice v Pittsburghu na úvodní skenování nového stroje MRI, který navrhl, měla to být příjemná událost. Do místnosti však vstoupila malá holčička se slzami v očích. „Rodiče vypadali také zděšeně, snažili se najít způsob, jak zajistit, aby se jejich dcera cítila pohodlně v obrovském stroji,” uvedl později Dietz, kterého jeho první zkušenost s reálným skenováním znepokojila. „Samotná místnost je temná, osvětlená pouze blikajícími zářivkovými světly. Ten stroj, který jsem navrhl, vypadal v podstatě jako cihla s otvorem,” dodal. Zkušenost jej natolik zasáhla, že se rozhodl udělat maximum, aby děsivý zážitek změnil v pohodu a zábavu.

MRI

Ve spolupráci se společností GE Healthcare vyvíjející lékařské technologie a dětskou nemocnicí v Pittsburghu přestavěl Dietz skenovací místnost tak, aby dětem nepřinášela úzkost, ale vtáhla je do velkého dobrodružství. Tak vznikla série příběhů MR Adventure Discovery, ve kterých jsou děti aktivními účastníky. Díky speciálním brýlím, zvukovým a dekorativním efektům i vybavení celé místnosti mohou děti prožít cestu do vesmíru, unikat pirátům v kánoi nebo si užít noc pod hvězdami na dětském táboře. „Dostanou instrukce, že se nesmí hýbat, aby nepřevrátily člun. Když to vydrží, začnou ryby skákat kolem nich," uvádí příklad Dietz.

Nově navržené pokoje v dětské nemocnici zafungovaly jako kouzlo. Nemocnice musela dříve podávat až osmdesáti procentům dětí před testováním sedativa. Po zavedení MR Adventure Discovery se tento počet snížil na 25 procent, což je velkým kladem nejen pro pacienty, ale i pro pracovníky nemocnice, jejichž práce je teď mnohem snazší a efektivnější. Nový design pokojů je tak populární, že o něj projevují zájem i další nemocnice. Podle Dietze se nyní některé z dětí dokonce ptají, zda by si vyšetření mohly zopakovat. „To je pravděpodobně největší odměna, jakou jsem mohl dostat," dodal vynálezce.

MRI 2

MRI 4

Foto: GE Healthcare